/ Ana Statü / Genel / Haberler / YAĞLI GÜREŞ KURULTAYI ANTALYA’DA BAŞLADI

YAĞLI GÜREŞ KURULTAYI ANTALYA’DA BAŞLADI

Yağlı Güreşi Düzenleyen Kentler Birliği ve Türkiye Güreş Federasyonu Antalya’da dev bir  kurultay yapıyor. Pazar günü sona erecek olan kurultayda  yağlı güreş  masaya yatırılacak.

Bugün kurultay açılış konuşmalarıyla başladı. Açılış konuşmasını yapan Yağlı Güreşi Düzenleyen Kentler Birliği ve Balıkesir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu  yaptığı konuşmada “Ata Sporumuz ve kültürel mirasımız yağlı güreş için gönülleri atan ve gerçekten her türlü imkanını bu iş için seferber eden cefakar vefakar belediye başkanlarımız bir araya gelerek ata sporumuzu bu kültürel ve tarihi mirasımızı ulusal ve uluslararası alanlarda daha iyi temsil etmek, daha iyi organizasyonlar yapmak seyir zevki yüksek güzel organizasyonlar yapmak için bir araya gelindi ve bu birlik kuruldu. Ben bu birliğin kurulmasında emeği geçen herkesi kutluyorum. Bu birliğin büyüyerek devam etmesini istiyorum. Şu anda üye sayımız 43’e ulaştı. Yağlı güreş yapan belediye sayısı ise 103. Amacımız tüm bu belediyeleri bu çatı altına toplamak istiyoruz. Sadece yağlı güreş yapan değil. Yağlı güreş yapmayan Belediyeleri de Ata sporumuz yağlı güreşe destek olma adına bu birliğe davet ediyorum. Tabiki bu tek başımıza yapacağımız bir iş değil. Bu yolda başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümetimiz  spor bakanımız Güreş Federasyonu Başkanımız ve devletimizin tüm kurum ve kuruluşlarını arkamızda hissediyoruz. Bir dediklerimizi iki etmeyeceklerine olan inancımız tamdır. Geçtiğimiz haftalarda Ankara’ya yaptığımız ziyarette bunu gördük. Ben bu kurultayın hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın ise yaptığı konuşmada şunları söyledi. “

Yağlı Güreşi Düzenleyen Kentler Birliği ve Güreş Federasyonu Başkanlığı işbirliği ile yapmış olduğumuz kurultay çok büyük önem taşıyor. Yağlı güreş bizim medeniyetimizin bizim kültürümüzün, bizim inancımızın bir parçasıdır. Bizler hep birlikte 656 yıl bu inançla bu bilinçle bu ata sporumuza sahip çıktık bundan sonrada sahip çıkacağız. 8 Nisan 2015 tarihinde göreve geldiğimizde yağlı güreşte %10 olan yağlı güreşteki katkı payını Yüzde 5’e düşürdük. Biraz olsun yağlı güreş düzenleyen belediyelere ve sivil toplum örgütlerine katkımız olsun istedik. Kırkpınar’da 3 gün 2000 güreşçimize yemek verdik. 1000 yıllık tarihimizde ilk kez Balıkesir’de salon Yağlı Güreş düzenledik. Ordu ilimizde sumonun  şampiyonu ile Kırkpınar başpehlivanı Recep Kara’yı güreştirdik. Ve iki farklı kültürü buluşturduk. Kırkpınar’da yine ilk kez ilk 3’ giren sporcularımıza kıspet yaptırdık. Türk’ün gücünü Dünya’ya göstermek adına yurt dışında bir çok ülkede yağlı güreş organizasyonları gerçekleştirdik. Bunun yanında 2018 yılının bakanlığımızın yatırım bütçesinde Kırkpınar Er meydanımız yer aldı. Kırkpınar’dan sonra Er meydanımız yenilenecek ve 2019 Kırkpınar yağlı güreşi yeni Er meydanında yapacağız. Ben Güreş federasyonu başkanı olarak Kırkpınar’da kıspet giymiş bir arkadaşınızım. Aynı zamanda Kırkpınar’da hakem olarak düdük çaldım. Ayrıca Gençlik ve Spor bakanımız eski güreş federasyonu başkanı. Bunun yanında Yağlı Güreşi Düzenleyen Kentler Birliği başkanlığı kuruldu. Bu salonda bulunan yağlı güreşe sahip çıkan tüm paydaşlar olarak buradayız. Hep birlikte Yağlı güreşi hem yurt içinde hem de yurt dışında zirveye taşıyacağımıza inanıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından  birlik meclisince kurulan komisyonların eş zamanlı olarak toplantıları başladı. Öğle arasından sonra komisyonların kendi çalışmalarını değerlendirmesi, diğer komisyonlarla istişareleri ve komisyon raporlarının hazırlanmasına geçilecek. Saat 20:00’daki yemeğin ardından Yağlı güreş kurultayı değerlendirme çalışmaları yapılacak.

Kurultayda Pazar günü saat 10:00’da Birlik Meclis Toplantısı gerçekleşecek. Bu toplantıda konuşmacıların sunumlarının ardından soru cevap bölümüne geçilecek ve kurultay saat 12:00’da son bulacak.

IMG_9111IMG_9116IMG_9120IMG_9136IMG_9127IMG_9139IMG_9167IMG_9149

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo