/ Ana Statü / Genel / GÜREŞ / Haberler / ULUSLARARASI TURNUVALAR / TÜRKİYE GÜREŞ FEDERASYONU BAŞKANI AYDIN: “OLİMPİYATLARA SPORCULARIMIZI TAM KADRO GÖTÜRMEK İSTİYORUZ”

TÜRKİYE GÜREŞ FEDERASYONU BAŞKANI AYDIN: “OLİMPİYATLARA SPORCULARIMIZI TAM KADRO GÖTÜRMEK İSTİYORUZ”

Rio Olimpiyatları için güreş dalında son dönemece girildi. 6-8 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da yapılacak olan 2. Dünya Eleme Turnuvası’na 85 ülkeden yaklaşık 600 sporcunun katılması bekleniyor. Turnuvada ilk ikiye giren sporcular Ağustos ayında Rio Olimpiyatlarına katılma hakkı elde edecek. Turnuva hakkında konuşan Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, “Ülke olarak bu turnuvaya çok önem veriyoruz. Olimpiyatlara sporcularımızı tam kadro götürmek istiyoruz. Güreşçilerimizin bu konuda çok istekli olduğunu ve ellerinden geleceklerinin fazlasını da yapacaklarını biliyorum” dedi.

RİO OLİMPİYAT LOGO

6-8 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan turnuva güreş dalında olimpiyatlara gidecek son sporcuları belirleyecek. İlk eleme turnuvası 2015 yılında ABD’nin Las Vegas eyaletinde yapıldı. Daha sonra geçtiğimiz haftalarda Sırbistan’da Avrupa Eleme turnuvası yapılırken son olarak da geçen hafta Moğolistan’da 1 Dünya Eleme turnuvası düzenlendi. İstanbul’da yapılacak olan 2. Dünya Eleme turnuvası güreş dalında olimpiyatlara gitmek isteyen sporcular için kritik öneme sahip.

AYDIN: “TÜRK MİSAFİRPERVERLİĞİNİ GÖSTERECEĞİZ”

Turnuva hakkında bilgi veren Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, İstanbul’da yapılacak olan turnuva ile ilgili hazırlıkların yoğun bir şekilde devam ettiğine dikkat çekerek, “85 ülkeden gelecek olan sporcularımızı, antrenörlerimizi ve hakemlerimizi en iyi şekilde karşılamak için hazırlıklarımızı ve planlarımızı yapıyoruz. Türk misafirperverliğine yakışır bir şekilde karşılayacağız” dedi.

“TAM KADRO GÖTÜRMEK İSTİYORUZ”

Turnuvanın güreş branşında ülkelerin son umudu olduğuna da değinen Başkan Aydın, sözlerine şöyle devam etti:

“Ülke olarak bu turnuvaya çok önem veriyoruz. Olimpiyatlara sporcularımızı tam kadro götürmek istiyoruz. Güreşçilerimizin bu konuda çok istekli olduğunu ve ellerinden geleceklerinin fazlasını da yapacaklarına inanıyorum. Lakin bu turnuvaya katılan ülkelerin sporcuları da Olimpiyatlara katılma konusunda istekli. Onlarda elinden geleni yapacaklarını düşünüyorum. İnşallah sporcularımız bu turnuvada başarılı bir şekilde maçlarını yaparak Olimpiyat vizelerini alacaktır. Turnuvaya katılan tüm sporculara başarılar diliyorum.”

YAKLAŞIK 600 SPORCU KATILACAK

Türkiye’nin ev sahipliğini yaptığı ve İstanbul Bağcılar Spor Kompleksinde 3 gün sürecek olan turnuvaya 85 ülkeden yaklaşık 600’e yakın sporcu tüm yeteneklerini sergileyecek. Kıyasıya mücadelelerin yaşanması beklendiği müsabakalarda derece alan sporcular Ağustos ayında Brezilya’nın Rio kentinde yapılacak olan 2016 Rio Olimpiyatlarına katılma hakkı elde edecekler.

MİLLİ TAKIMDAN 8 SPORCU KATILACAK

Turnuva maçlar Erkekler Serbest Stil (FS), Grekoromen (GR) ve Kadınlar Serbest Stil branşlarında yapılacak. Müsabakalarda en fazla Erkekler Serbest Stilde sporcuların güreşmesi beklenirken, ikincisi Grekoromen stilde bekleniyor. Türkiye Milli takımından 8 sporcumuz turnuvaya katılacak.

MİLLİ TAKIMDAN 10 GÜREŞÇİMİZ GARANTİLEDİ

Türkiye daha önce katıldığı turnuvalarda toplam 10 güreşçimiz Rio Olimpiyatlarına gitmeye hak kazanmıştı. İşte bu sporcularımızın katıldığı turnuvalar ve sikletleri şunlar:

2015 yılı Eylül ayında ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda hak kazanan güreşçilerimiz:

GREKOROMEN (GR)

130 kiloda RIZA KAYAALP

SERBEST STİL (FS)

125 kiloda TAHA AKGÜL

86 kiloda SELİM YAŞAR

SERBEST STİL KADIN (FW)

58 kiloda ELİF JALE YEŞİLIRMAK

15-17 Nisan 2016 tarihleri arasında Sırbistan’ın Zrenjanin kentinde düzenlenen Avrupa Kıtası Eleme turnuvasında 3 güreşçimiz hak kazandı. Bu güreşçilerimizin isimleri ise şöyle:

SERBEST STİL (FS)

97 kiloda İBRAHİM BÖLÜKBAŞI

SERBEST STİL KADIN (FW)

69 kiloda BUSE TOSUN

75 kiloda YASEMİN ADAR

22-24 Nisan 2016 tarihleri arasında Moğolistan’ın Ulanbatur kentinde düzenlenen 1. Dünya Eleme Turnuvasında 3 güreşçimiz hak kazandı. Bu güreşçilerimizin isimleri ise şöyle:

SERBEST STİL KADIN (FW)

63 kiloda HAFİZE ŞAHİN

SERBEST STİL (FS)

65 kiloda YAKUP GÖR

74 kiloda SONER DEMİRTAŞ

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo