/ Ana Statü / DUYURULAR / Genel / Haberler / TÜRKİYE BÜYÜK KADINLAR GÜREŞ ŞAMPİYONASI YALOVA’DA BAŞLADI.

TÜRKİYE BÜYÜK KADINLAR GÜREŞ ŞAMPİYONASI YALOVA’DA BAŞLADI.

TÜRKİYE BÜYÜK KADINLAR GÜREŞ ŞAMPİYONASI YALOVA’DA BAŞLADI.
Türkiye Büyük Kadınlar güreş Şampiyonası bugün Yalova’da başladı. Açılış töreninde bir konuşma yapan Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın Türk güreşinin müthiş bir çıkış içinde olduğunu belirterek 1923’ten bugüne dünya ve Avrupa şampiyonalarında 454 altın, 476 gümüş ve 679 bronz ile toplamda 1609 madalya kazanıldığını vurguladı. Aydın:
“Olimpiyat tarihine baktığımızda, ülkemizin kazandığı 94 madalyanın 63’ü, 39 altının 29’unu güreşte kazandık. Dönemimizdeki 2016 Rio Olimpiyatları’nda kazandığımız 8 madalyanın 5’ini güreşte aldık. 52 yıl aradan sonra olimpiyatlarda böyle bir başarıya imza attık. İnşallah darısı 2020 Tokyo’nun başına. 2017’deki Avrupa Şampiyonası’nda toplam 9 madalya olmak üzere 5 kez İstiklal Marşı’mızı okutturduk, adeta Avrupa’ya İstiklal Marşı’mızı ezberlettik. 68 yıl aradan sonra Avrupa’da böyle bir başarıyı yakaladık. 2018’de tüm yaş kategorilerinde toplam 90 altın, 48 gümüş ve 58 bronz olmak üzere ülkemize 196 madalya kazandırdık. “ dedi.
Musa Aydın, ilk hedeflerinin 2019 Dünya Şampiyonası olduğunun altını çizerek, “İlk hedefimiz 2019 Dünya Şampiyonası, çünkü burada artık olimpiyat kotası var. 2019’da ilk 6’ya giren sporcular vize alacaklar. Sporcularımızın vizelerini 1 yıl önceden almalarını sağlamak istiyoruz. Hedefimiz 2020’de dünyanın en iyi güreş takımını oluşturarak olimpiyatlara katılmak. Olimpiyatta Ay-yıldızı bayrağımızı zirveye dikip, İstiklal Marşı’mızı okutmak istiyoruz. “ şeklinde konuştu. Başkan Musa Aydın Avrupa ve dünya şampiyonalarında derece elde eden kadın güreşçilerin iki gün boyunca Yalova’da mindere çıkacağını da belirterek “Ben burada mücadele edecek olan tüm sporcularımıza başarılar diliyorum. Hep söylüyorum. Asıl hedefimiz Olimpiyatlar. Göreve geldiğimiz günden bu yana hep ilklere imza attık. Kadınlarda da ilk kez madalya alarak yeni bir ilke daha imza atmak istiyoruz” diye konuştu. Musa Aydın Yalova’nın yeni ve küçük bir il olmasına rağmen güreş konusunda büyük bir şehir olduğunu belirterek Avrupa Dünya Şampiyonu Sırrı Acar, Ali Kayalı, Lütfü Özgür, Olimpiyat Şampiyonu Gazanfer Bilge gibi daha bir çok isim bu şehirden çıktı. Ayrıca Yalova Tersaneler Kulübü kadın güreşinde büyük bir atılım yaptı. Dolayısıyla Yalova şehri bizim için çok özel bir şehir. Burada olmaktan son derece memnunuz” dedi.
Yalova Valisi Muammer Erol ise ülkemizi uluslararası alanda başarı ile temsil etmiş, ülke bayrağımızı göndere çektirerek İstiklal marşımızı tüm dünyaya dinleten şampiyonları Yalova’da ağırlamaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını belirterek “Bu yolun sonu Olimpiyatlara kadar gidiyor. Nene Hatunların torunu olarak sizlere Olimpiyatlarda da başarılar diliyorum.
Dereceye Girenler:
50 Kg:
1- Evin Demirhan (ENKA)
2-Aynur Erge (Adıyaman Bld.)
3-Funda Tükenmez (Karabük Gençlik)
3- Zehra Demirhan (ENKA)
55 Kg:
1-Bedia Gün (ENKA)
2-Elif Yılmaz ( Yalova Altınova Tersaneler Spor Kulübü)
3-Aysun Erge (Samsun Ferdi)
3- Esra Pul (ENKA)
59 Kg:
1- Elif Yanık (ENKA)
2-Derya Beyhan (Yalova Altınova Tersaneler Spor)
3- Dilan Kaya ( Siirt G.S.K)
3- Gizem Kabak ( ENKA)
65 Kg:
1-Aslı Tuğcu ( Yalova Altınova Tersaneler Spor Kulübü
2-Cansu Aksoy (ENKA)
3- Merve Karadeniz (Karabük Gençlik Spor)
3-Aslı Demir (ENKA)
72 Kg:
1-Merve Pul (ENKA)
2-Tuğba Kılıç (Antalya ASAT)
3-Beste Altuğ (Yalova Altınova Tersaneler Spor Kulübü)
4-Arzu Akçin (Burdur Emniyet)
Türkiye Şampiyonası Çarşamba günü 53, 57, 62, 68, 76 kg ile tamamlanacak

1. GÜN SONUÇLARI

50 KG

55 KG

59 KG

65 KG

72 KG

S13 S11 S12 S7 S8 S9 S6 S10 S4 S2 S3 S5 S1

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo