/ Ana Statü / DUYURULAR / Genel / Haberler / ULUSLARARASI TURNUVALAR / SÜLEYMAN ATLI GÜMÜŞ MADALYA KAZANDI

SÜLEYMAN ATLI GÜMÜŞ MADALYA KAZANDI

SÜLEYMAN ATLI GÜMÜŞ MADALYA KAZANDI

Kazakistan’ın Başkenti Nur Sultan’da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonasında ülkemizi 57 kiloda temsil eden Süleyman ATLI finalde karşılaştığı Rus Zavur UGUEV ‘e mağlup olarak gümüş madalyanın sahibi oldu. Güreşçimiz dün ilk maçında Çinli Shaofeng LIANG’ı 12-2 sayı tuşu ile, İkinci turda İtalyan Givi DAVIDOVI’yi 10-0 sayı tuşuyla, çeyrek finalde Sırp Stevan Andria MICIC’i 5-4, yenerek geldiği yarı finalde Kazak Nurislam SANAYEV’yi 5-3 mağlup edip finale yükselmişti. Bu madalya Türkiye’nin şampiyonada kazandığı üçüncü madalya oldu. Daha önce Grekoromen stilde Rıza KAYAALP altın, Cenk İLDEM bronz madalyanın sahibi olmuştu.

KOTA SAYIMIZ 4’E YÜKSELDİ
Ayrıca Rıza KAYAALP, Taha AKGÜL, Cenk İLDEM ve Süleyman ATLI 2020 Tokyo olimpiyatları vizelerini aldılar. Böylelikle Olimpiyat kotası sayımız dörde yükselmiş oldu.

TAHA AKGÜL FİNALDE
Kazakistan’ın Başkenti Nur Sultan’da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonasında Avrupa,dünya ve Olimpiyat şampiyonumuz Taha AKGÜL yarı finalde karşılaştığı Çinli rakibi Zhiwei DENG’i 5-0 mağlup ederek finale yükseldi.
Ülkemizi 125 kg’da temsil eden Taha AKGÜL ilk turu seri başı olduğu için maç yapmadan geçti. İkinci turda Moldova’dan Alexandr ROMANOV ‘u 8-0, çeyrek finalde Özbek Khasanboy RAKHIMOV’u 3-0 yenerek geldiği yarı finalde Çinli Zhiwei DENG’i 5-0 mağlup edip rakiplerine puan bile vermeden adını finale yazdırdı. Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu güreşçimiz yarın akşam finalde , son Avrupa şampiyonası finalinde mağlup ettiği, son iki yılın dünya şampiyonu Gürcü Geno PETRIASHVILI ile karşı karşıya gelecek. İki sporcu daha önce 6 kez karşı karşıya geldiler. Taha Akgül bu maçların dördünde galip geldi. Diğer yandan güreşçimiz 2020 Tokyo olimpiyatlarına katılma hakkını da elde etmiş oldu.
Dünya Güreş Şampiyonasında bu gün 125 kilonun yanı sıra 70,74,92, kilolarda eleme çeyrek ve yarı final müsabakaları yapıldı. 92 Kg,da Süleyman KARADENİZ ilk maçında Azeri Shamil ZUBAIROV’u son saniyelerde aldığı puanlarla 7-6 yenerek çeyrek finalist oldu. Çeyrek finalde Rus, Alikhan ZHABRAILOV’a 4-3 mağlup olan güreşçimiz Rus sporcunun yarı finalde yenilmesi üzerine elendi.
74 Kg’da Soner DEMİRTAŞ eleme müsabakasında Romen Maxim VASILIOGLO’yu 13-1 sayı tuşu ile yenerek, bir üst tura çıktı. Soner ikinci maçında Azeri Khadzhimurad GADZHIYEV karşısında minderden 5-2 yenik ayrıldı. Azeri sporcu çeyrek finalde yenildiği için güreşçimiz şampiyonaya veda etti.
70 kg sporcumuz Haydar YAVUZ ilk maçında Azeri Aghahuseyn MUSTAFAYEV’e 10-6 mağlup oldu. Azeri güreşçi bir üst turda yenilince güreşçimiz elendi.

BUSE TOSUN REPESAJI GEÇEMEDİ
Ülkemizi kadınlar 68 Kg’da temsil eden Buse TOSUN dün eleme mücadelesinde İsveç’ten Anna Jenny Eva Maria FRANSSON’a yenilmişti. İsveç’li güreşçi finale yükselince Buse TOSUN Bronz madalya için Repesaj maçları yapma hakkını elde etmişti. Temsilcimiz ilk Repesajda Fransız Koumba Selene Fanta LARROQUE’ye 2-1 öndeyken son 3 saniyede verdiği ihtar puanla mağlup olarak şampiyonaya veda etti.

ŞAMPİYONADA YARIN 4 GÜREŞCİMİZ DAHA MİNDERE ÇIKACAK

Dünya Güreş Şampiyonasında yarın 61-79-86-97 kilolarda eleme, çeyrek ve yarı final maçlarıyla bu günkü müsabakaların finalleri yapılacak. Çekilen kura sonrasında yarın mindere çıkak olan güreşçilerimizin ilk maçlardaki rakipleri şunlar:

61 Kg: Recep TOPAL – Behnam Eshagh EHSANPOOR (İran)

79 Kg: Muhammet Nuri KOTANOĞLU – Gheorghi PASCALOV (Moldova) vs. Jitender JITENDER (Hindistan) maçının galibi

86 Kg: Fatih ERDİN – Alexander Robert MOORE (Kanada)

97 Kg: İbrahim ÇİFTÇİ – Ali Khalil SHABANIBENGAR (İran)

Müsabakalar TSİ 08:00’da başlayacak.

DOU_2428 DOU_2302 DOU_2421 DOU_2311

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo