/ Ana Statü / DUYURULAR / Genel / Haberler / ULUSLARARASI TURNUVALAR / MOĞOLİSTAN’DAN OLİMPİYATLARA BİR VİZE DAHA ÇIKARDIK

MOĞOLİSTAN’DAN OLİMPİYATLARA BİR VİZE DAHA ÇIKARDIK

2016 Rio Olimpiyat Oyunları Eleme Müsabakaları Moğolistan’ın Ulanbatur kentinde ikinci gününde de devam ediyor. Müsabakaların ikinci gününde kadınlar serbest stil maçları yapılırken Türkiye’yi temsilen 3 kadın güreşçimiz katıldı. Güreşçilerimizden Hafize Şahin (63) altın madalya alarak Olimpiyatlara katılma hakkı elde ederken diğer milli güreşçilerimiz Evin Demirhan (48) ile Bediha Gün (53) elendi.

IMG-20160423-WA0002

Moğolistan’da devam eden ve 3 gün sürecek eleme müsabakalarına Türkiye 11 sporcuyla katıldı. Eleme müsabakalarının ilk iki gününde toplam 7 sporcumuz elenirken 1 sporcumuz Brezilya’nın Rio kentinde yapılacak olan Olimpiyatlara katılmaya hak kazandı. Böylece Türkiye olarak şu ana kadar toplam 8 milli güreşçimiz olimpiyatlara katılma hakkı elde etti.

Müsabakalara Türkiye, grekoromen stilde 5, kadınlar ve serbest stilde de 3’er güreşçimizle katılmıştı. Eleme müsabakalarının ilk gününde Grekoromen stilde 5 güreşçimiz elenirken ikinci gününde Kadınlar Serbest Stilde 3 milli güreşçimizden 63 kiloda güreşen sporcumuz Hafize Şahin altın madalyanın sahibi olarak olimpiyatlara katılma hakkı elde etti. Yine aynı gün maça çıkan 48 kiloda güreşen milli sporcumuz Evin Demirhan ile 53 kiloda güreşen sporcumuz Bediha Gün elendi.

IMG-20160423-WA0003

İkinci gün elemelerinde güreşen sporcularımızdan 63 kiloda güreşen temsilcimiz Hafize Şahin ilk maçında karşılaştığı Polonyalı rakibi Monika Ewa Michalik yenerek çeyrek finale çıktı. Burada da İsveçli sporcu Henna Katarina Johansson ile karşılaşan Şahin, 9-0 yendi. Yarı finalde de Kolombiyalı rakibi Leidy Marcela Izquıerdo Mendez’i 4-0 geçen Şahin, final karşılaşmasında Macar rakibi Marianna Sastin’i yenerek altın madalya elde ederek Olimpiyat vizesini aldı.

48 kiloda güreşen milli sporcumuz Evin Demirhan karşılaştığı ilk maçında Moğolistanlı rakibi Namuuntsetseg Tsogt-Ochır’a yenilerek elendi.

53 kiloda güreşen sporcumuz Bediha Gün ise karşılaştığı ilk maçında Kazak asıllı Aizhan Ismagulova’yı 13-2’lik skorla geçerken çıktığı ikinci maçında Yunan rakibi Maria Prevolaraki’ye 1-0 yenildi. Daha sonra Yunan rakibinin finale çıkması sayesinde repesaj hakkı elde eden sporcumuz Gün, burada karşılaştığı ilk maçında Özbekistan asıllı rakibi Zukhra Mustanova’yı 10-0 yenerek Olimpiyat vizesi alma şansını sürdürdü. Ancak sporcumuz Gün üçüncülük için çıktığı maçta Rus asıllı rakibi Natalia Malysheva’ya yenilerek Moğolistan’daki turnuvada Olimpiyatlara gitme hakkını kaybetti.

Yarın yapılacak olan eleme müsabakalarına katılan Türk Milli Takım sporcularımız şunlar:

Erkekler Serbest Stil:

57 kilo: Sezer Akgül

65 kilo: Yakup Gör

74 kilo: Soner Demirtaş

 

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo