/ Ana Statü / DUYURULAR / Genel / Haberler / OLİMPİYAT ŞAMPİYONU BAYRAM ŞİT SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

OLİMPİYAT ŞAMPİYONU BAYRAM ŞİT SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

OLİMPİYAT ŞAMPİYONU BAYRAM ŞİT SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Ankara’da bir süredir tedavi gördüğü hastanede, dün 89 yaşında yaşamını yitiren olimpiyat şampiyonu eski milli güreşçi Bayram Şit, son yolculuğuna uğurlandı.Güreşçiliği döneminde büyük başarılara imza atan eski milli sporcu ve antrenör Bayram Şit’in cenaze namazı öğle namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda kılındı.Namaza, Şit’in yakınlarının yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Genel müdür Yardımcısı Murat Kocakaya, Spor Genel Müdürlüğü Daire Başkanları Ercan Yıldız Selçuk Çebi, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Federasyon yönetim kurulu üyeleri, ve çalışanları, olimpiyat şampiyonu güreşçiler Ahmet Ayık, Mahmut Demir, Mehmet Akif Pirim ile güreş ve spor camiasından çok sayıda isim katıldı. Cenazede yer alan Bakan Kasapoğlu, Hamza Yerlikaya ve Federasyon Başkanı Musa Aydın Bayram Şit’in oğlu Kemal Şit’e taziyelerini iletti. Şit’in cenazesi Karşıyaka Anıt Mezarlığı’nda toprağa verildi. Eski milli güreşçi, Finlandiya’da gerçekleştirilen 1952 Helsinki Olimpiyatları’nda serbest güreş 62 kiloda olimpiyat şampiyonluğuna ulaştimıştı. Şit ayrıca, 1954 yılında Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda da serbest stil 62 kiloda ikinciliği elde etmişti. Güreşi 1956 yılında bırakan Bayram Şit, Türkiye’nin yanı sıra 2 yıl da Fransa’da antrenörlük yapmıştı.

BAYRAM ŞİT KİMDİR

1930 Yılında Denizli’nin Acıpayam İlçesine bağlı Akşar köyünde dünyaya geldi. 1951 yılı İskenderiye MISIR da Serbest stil 63 Kg da Akdeniz Oyunlarında 1.
1952 yılı Helsinki Olimpiyatlarında Serbest stil 62 Kg da 1.
1954 yılı Tokyo JAPONYA da Serbest stil 62 Kg da Dünya 2.
1956 yılı Melbourne Olimpiyatlarında Serbest stil 62 Kg’ da 4. oldu.
1956 yılında aktif güreşi güreşi bıraktı. 2 yıl Fransız Hükümetinin davetlisi olarak Fransa’da antrenörlük yaptı. Fransız güreşçilerine Dünya Birincilikleri kazandırdı.
Bayram Şit Türkiye’de de kulüplerde ve Milli Takımda antrenörlük yaptı. Bayram Şit’e bir kez daha Allah’tan rahmet kederli ailesi ve tüm güreş camiasına başsağlığı diliyoruz.
IMG-20190530-WA0004

IMG-20190530-WA0005

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo