/ DUYURULAR / Genel / Minderde Yeni Kategori : “U23″

Minderde Yeni Kategori : “U23″

manset-3-620x330

Dünya Güreş Birliği, genç sporcuların uluslararası şampiyonalara daha kolay adapte olabilmesi ve büyükler kategorisine daha hazır bir şekilde girebilmeleri için 23 yaş altı kategorisini getirerek yeni bir uygulamayı hayata geçirdi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da 13 Kasım’da toplanan UWW Yürütme Kurulu, birçok dosyanın yanı sıra Avrupa Güreş Federasyonu’nun talebini de görüştü. CELA’nın Avrupa kıtasındaki rekabeti artırma düşüncesiyle önerdiği 23 yaş altı kategorisini olumlu karşılayan yürütme kurulu, bu kategorinin hayata geçirilmesine onay verdi.

Kararın ardından, 23 yaş altı kategorisinde Avrupa şampiyonası yapılmasını da karara bağlayan yürütme kurulu, söz konusu şampiyonanın 24-29 Mart tarihlerinde Polonya’nın başkenti Varşova’da ORGANİZE edilmesini kararlaştırdı.

Başkan Yerlikaya: “Kararı olumlu buluyorum”

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, UWW’nin uygulamaya koyduğu yeni kategoriyle genç güreşçilerin, büyükler kategorisine yükselme aşamasında büyük kolaylık yaşayacağını söyledi.

Yerlikaya, yaptığı açıklamada, söz konusu kararın dünya güreşi adına çok olumlu olduğuna dikkati çekerek, “Gençler kategorisinde süresi dolan güreşçilerimiz, büyükler kategorisine yükselmeden önce uluslararası alanda hem tecrübe kazanacak, hem de adaptasyon sürecini çabuk atlatacak” dedi.

Göreve geldikleri günden bu yana altyapıya büyük önem verdiklerini ve önemli projeleri hayata geçirdiklerini dile getiren Yerlikaya, “Altyapıdan ne kadar fazla sporcu yetiştirirseniz, başarılı olma ihtimaliniz de o kadar artar. Bu kararın, özellikle 2016 Rio Olimpiyat Oyunları öncesinde dünya güreşine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Yeni milli takım yolda

Hamza Yerlikaya, Avrupa 23 Yaş Altı Güreş Şampiyonası öncesinde milli takım kadrosunu belirleyerek, sporculara kampa alacaklarını söyledi.

İlk etapta yeni milli takımın teknik kadrosunu belirleyeceklerini ifade EDEN Yerlikaya, “Milli takımımızda yer alacak güreşçilerimiz, zaten gençler ve büyükler kategorilerinde hazır olan sporculardan oluşacak. Yeni kategorinin Polonya’da düzenlenecek ilk Avrupa şampiyonasında kürsüde yer almak istiyoruz” dedi.

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo