/ Ana Statü / DUYURULAR / Genel / Haberler / KUMLUCA’NIN BAŞPEHLİVANI ALİ GÜRBÜZ OLDU

KUMLUCA’NIN BAŞPEHLİVANI ALİ GÜRBÜZ OLDU

KUMLUCA’NIN BAŞPEHLİVANI ALİ GÜRBÜZ OLDU

Türkiye Güreş Federasyonu faaliyet programında yer alan ve Kumluca Belediyesi tarafından gerçekleştirilen yağlı güreşlerde Ali Gürbüz finalde kazanarak Kumluca’nın başpehlivanı oldu.

Karatepe Stadı’nda yapılan güreşlere 68’i başpehlivan olmak üzere, Türkiye’nin değişik illerinden yaklaşık 1100 güreşçi katıldı. Türkiye Güreş Federasyonu tarafından geçen yıl boylarında birinci olan pehlivanların bir üst boya çıkma hakkı da verilen güreşleri çok sayıda güreş sever izledi.

Final günü sabah saatlerinde başlayan güreşler sırasında pehlivanlar zaman zaman sakatlıklar yaşadı. Sahada hazır bekleyen sağlık ekipleri tarafından müdahale edilen güreşçilerden bazıları ambulansla hastaneye götürüldü. Özellikle başpehlivanlık güreşlerinde hakem kararlarına itiraz eden güreşçilerin itirazları kabul edilmezken, yaşanan gerginlikleri sahaya giren emniyet güçleri yatıştırdı.

BAŞPEHLİVAN ALİ GÜRBÜZ

Güreşlerin yarı final müsabakalarında Ali Gürbüz ve İsmail Koç ile Orhan Okulu ve Nedim Güler rakip oldu. Kıran kırana geçen güreşler sonucu Ali Gürbüz ve Nedim Güler finale çıktı. Her iki başpehlivanın da kontrollü bir mücadele ortaya koyduğu müsabakada rakibini yenen Ali Gürbüz, 20’nci Tarım ve Seracılık Festivali Kumluca Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı oldu.

Başpehlivanlık güreşlerinde ikinci Nedim Güler olurken, Orhan Okulu ve İsmail Koç ise üçüncülüğü paylaştı. Güreşlerde başaltında Özkan Yılmaz, büyük ortada Erdal Duman, küçük orta büyük boyda Necip Al, küçük orta küçük boyda Enes Doğan, deste büyük boyda Serdar Yıldırım, deste orta boyda Erkan Taş, deste küçük boyda Rıza Durmuş, ayak boyda Serhat Atalay, tozkoparan boyda Muhammet Biçen, teşvik-2 boyda Arif Kanar, teşvik-1 boyda Osman Nuri Çıldan, minik-2 boyda Salih Can Topcu, minik-1 boyda Recep Türüz birinci oldu.

Güreşlerde başpehlivanlığı kazanan Ali Gürbüz ve diğer pehlivanların kupa, madalya ve sponsorlar tarafından hazırlanan hediyeleri Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, CHP Antalya milletvekilleri Aydın Özer ve Cavit Arı, Kaymakam Hakkı Uzun, Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.

Güreşler sonunda gazetecilere açıklamada bulunan Başpehlivan Ali Gürbüz, başpehlivan olduğu için çok mutlu olduğunu, bundan sonra da diğer güreşlerde başarılı dereceler elde etmek için çalışacağını söyledi.

1556559111363_image 1556559111056_image image

IMG-20190428-WA0011

‘ÖZLEDİĞİM KIRKPINAR’A KAVUŞACAĞIM’

Ali Gürbüz, “Birinci olmak çok mutluluk verici bir şey. İnşallah bu formumu Kırkpınar’a kadar daha da üstüne koyarak devam ettirmek istiyorum. O çok özlediğim, hayal ettiğim kemere inşallah bu sene kavuşacağım. Onun için elimden gelen her şeyi yapacağım. Bu seyirci hiçbir zaman beni yalnız bırakmadı. İyi günde kötü günde. O yüzden hepsinden Allah razı olsun. Sabah gelip hiç yerinden kalkmadan akşama kadar güreş izliyorlar. Onlar bizim velinimetimiz. Onlar olmasa biz de olmayız” dedi.

GÜREŞ AĞASI NİYAZİ ÇİFTÇİ’NİN OLDU

Diğer yandan Kumluca Güreşleri’nde yapılan güreş ağalığı ihalesini ise 157 bin lirayla Niyazi Çiftçi kazanırken, ağalık koçu Kumluca Emniyet Müdürlüğü’ne bağışlandı.

MERT VE YİĞİT GÜREŞTİ

Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu’nun ikiz oğulları Mert ve Yiğit de kispet giyip, güreşti. Berabere ilan edilen güreş sonunda ikizlerin kupa ve madalyalarını Nurgül ve Mustafa Köleoğlu birlikte verdi.

YENİ KURALLAR SEYİR ZEVKİNİ ARTIRDI

Türkiye Güreş Federasyonu tarafından bu sezon, bazı kuralların değişmesi yağlı güreşe olan ilgiyi artırdı. Yeni kuralların ilk kez uygulandığı Kumluca yağlı güreşlerini izlemeye gelenler yeni kurallardan duydukları memnuniyeti dile getridiler

 

İŞTE DEĞİŞEN KURALLAR:

Peki yağlı güreşlerde hangi kurallar değişti ? İşte değişen tüm kurallar:

ESKİ KURAL

Organizasyon çeşitleri
Madde 6-
(3)Geleneksel organizasyonlar :En az 5 yıl aralıksız düzenlenen organizasyonlardır. Organizasyona 3 yıl ara verilmiş ise birinci sınıf organizasyon olarak izin verilir.

YENİ KURAL

Organizasyon çeşitleri
Madde 6-
(3)Geleneksel organizasyonlar :En az 5 yıl aralıksız düzenlenen organizasyonlardır. Organizasyona 3 yıl ara verilmiş ise birinci sınıf organizasyon olarak izin verilir.
Önceki yıllar katılımın çok olduğu güreşlerde bölgedeki MHK üyeleri, bölge sorumluları, organizasyonları düzenleyen kuruluşlar ile görüşerek güreşlerin 2 gün olarak yapılması sağlanır.

ESKİ KURAL

Cazgır
Madde 11-
(3)Cazgırın görevleri ve sorumlukları
a) Cazgır, pehlivanları boylarına göre maniler söyleyerek seyirciye takdim eder.
b) Hiçbir zaman haysiyet kırıcı ve şeref zedeleyici mahiyette maniler söyleyemez.
c) Er meydanında siyasi partilerin reklam yapmasına imkân vermez.
d) Tarihi Kırkpınar güreşleri hariç yağlı güreş seyretmeye gelen siyasi kişiler unvanlarını (Parti adı, milletvekili, il ve ilçe başkanları vb.) anons eder.
e) Yağlı güreş meydanında eşlemeden sonra pehlivanlara ve seyircilere kule başhakeminin direktiflerine uyarak gerekli duyuruları yapar.
f) Resim satıp hiç bir şekilde bahşiş ve para alamaz. Tespit edilenlere kırmızı kart ile cezalandırılarak 2 hafta men cezası verilir.
g) Federasyonun belirleyeceği folklorik kıyafetleri giyer.
i) Bölge temsilcisinin, Merkez Hakem Kurulunun veya kule hakemlerinin talimatları doğrultusunda anonslarını yapar. Protokol dışındaki karşılamalarda sadece anons yapılır. Güreşler devam ederken davul ve zurnalar protokolde dahil gelenleri karşılamaya gidemez.
j) Unvanı bulunmayan sporculara ve misafirlere unvan vererek anons yapamayacağı gibi kulübü ve sponsoru haricinde başka bir unvanda ekleyemez. Bu kurallara uymayanlar Disiplin Kuruluna sevk edilir vecezası bitinceye kadar görev verilmez.
k) Cazgır Federasyondan lisans almak zorundadır. Lisansı olmayanlara görev verilmez. Federasyonca açılacak cazgırlık kursuna katılıp teorik ve uygulama sınavlarında başarılı olanlar cazgır olurlar.
l) Altmış beş (65) Yaşını dolduran cazgırlar Tarihi Kırkpınar güreşlerinde görev yapamazlar. Ancak diğer güreşlerde yıl içindeki performansları doğrultusunda, (sağlık durum belgesi sunulmasıyla) her defasında 1 yıldan az olmamak üzere görev süreleri Federasyon Yönetim Kurulu tarafından 1 yıl uzatılanlar görev yapabilirler.
m) Tarihi Kırkpınar yağlı güreşleri için cazgır ataması Federasyonu ve Edirne Belediye Başkanlığı ile koordineli olarak yapılır.

YENİ KURAL

Cazgır
Madde 11-
(3)Cazgırın görevleri ve sorumlukları
a) Cazgır, pehlivanları boylarına göre maniler söyleyerek seyirciye takdim eder.
b) Hiçbir zaman haysiyet kırıcı ve şeref zedeleyici mahiyette maniler söyleyemez.
c) Er meydanında siyasi partilerin reklam yapmasına imkân vermez.
d) Tarihi Kırkpınar güreşleri hariç yağlı güreş seyretmeye gelen siyasi kişiler unvanlarını (Parti adı, milletvekili, il ve ilçe başkanları vb.) anons eder.
e)Yağlı güreş müsabakalarına protokol misafiri olarak gelen herkes karşılanmayacaktır. Sadece güreş ağası ve Kırkpınar ağası karşılanacaktır. Diğer misafirler yerlerine oturduktan sonra anons edilecektir. (Belediye Başkanı, Kaymakam, Milletvekili, Bakanlar, Bakan yardımcıları hariç)
f)Baş pehlivanların kura çekimlerinde hakem ve görevlilerin anons edilmemesi ( ilk tur güreşlerinde Bakan, Bakan Yardımcısı, Milletvekili, Vali, Kaymakam, Belediye Başkanı anons edilebilir)
g)Güreşçilerin takdim edilmesi anında sadece güreşçi ve sponsor firma ismisöylenecektir.

h)Başpehlivanların boy salımı arasında başka anons yapılmayacaktır.
i) Cazgırlar boy salımında iki den fazla mani söylemeyecektir.

j)Yağlı güreş meydanında eşlemeden sonra pehlivanlara ve seyircilere kule başhakeminin direktiflerine uyarak gerekli duyuruları yapar.
k)Resim satıp hiç bir şekilde bahşiş ve para alamaz. Tespit edilenlere kırmızı kart ile cezalandırılarak 2 hafta men cezası verilir.
Cazgır,federasyonun belirleyeceği folklorik kıyafetleri giyer.
l) Bölge temsilcisinin, Merkez Hakem Kurulunun veya kule hakemlerinin talimatları doğrultusunda anonslarını yapar. Protokol dışındaki karşılamalarda sadece anons yapılır. Güreşler devam ederken davul ve zurnalar protokolde dahil gelenleri karşılamaya gidemez.
m) Unvanı bulunmayan sporculara ve misafirlere unvan vererek anons yapamayacağı gibi kulübü ve sponsoru haricinde başka bir unvanda ekleyemez. Bu kurallara uymayanlar Disiplin Kuruluna sevk edilir vecezası bitinceye kadar görev verilmez.
n) Cazgır Federasyondan lisans almak zorundadır. Lisansı olmayanlara görev verilmez. Federasyonca açılacak cazgırlık kursuna katılıp teorik ve uygulama sınavlarında başarılı olanlar cazgır olurlar.
o) Altmış beş (65) Yaşını dolduran cazgırlar Tarihi Kırkpınar güreşlerinde görev yapamazlar. Ancak diğer güreşlerde yıl içindeki performansları doğrultusunda, (sağlık durum belgesi sunulmasıyla) her defasında 1 yıldan az olmamak üzere görev süreleri Federasyon Yönetim Kurulu tarafından 1 yıl uzatılanlar görev yapabilirler.
p) Tarihi Kırkpınar yağlı güreşleri için cazgır ataması Federasyonu ve Edirne Belediye Başkanlığı ile koordineli olarak yapılır.

ESKİ KURAL

Boy, yaş, kilo tespiti ve süreleri
Madde 19 – (1)Geleneksel ve mahalli organizasyon güreşlerinde boy ayrımı:

1) Minik bir boyu (11 yaş) (30–45 kg) (10dak +3dakika)
2) Minik iki boy (12 yaş) (45–50 kg) (10dak +3dakika)
3) Teşvik bir boy (13 yaş ) (50–55 kg) (10dak +3dakika)
4) Teşvik iki boy (14 yaş ) (55–60 kg) (10dak +3dakika)
5) Tozkoparan (15 yaş ) (60–65 kg) (15dak +5dakika)
6) Ayak (16 yaş ) (65–70 kg) (15dak +5dakika)
7) Deste küçük boy (17 Yaş ) (70–80 kg ) (20dak +5dakika)
8) Deste orta boy (18 Yaş ) (80–90 kg ) (20dak +5dakika)
9) Deste büyük boy (19 Yaş) (90–100 kg) (20dak +5dakika)
10) Küçük orta küçükboy (20dak +5dakika)

11) Küçük orta büyük boy (20dak +5dakika)
12) Büyük orta boyu (25dak +5dakika)
13) Başaltı boyu (30dak +5dakika)
14) Baş Boyu (30dak +5dakika)

YENİ KURAL
Boy, yaş, kilo tespiti ve süreleri
Madde 19 – (1)Geleneksel ve 1. Sınıf organizasyon güreşlerinde boy ayrımı:

1) Minik bir boyu (11 yaş) (30–45 kg) (10dakika) + Puan alan galip devresi)
2) Minik iki boy (12 yaş) (40–50 kg) (10dakika) + Puan alan galip devresi)
3) Teşvik bir boy (13 yaş ) (45–55 kg) (10dakika) + Puan alan galip devresi)
4) Teşvik iki boy (14 yaş ) (50–60 kg) (10dakika) + Puan alan galip devresi)
5) Tozkoparan (15 yaş ) (55–65 kg) (15dakika)+ Puan alan galip devresi)
6) Ayak (16 yaş ) (60–70 kg) 15dakika)+ Puan alan galip devresi)
7) Deste küçük boy (17 Yaş ) (65–80 kg ) (20dakika)+ Puan alan galip devresi)
8) Deste orta boy (18 Yaş ) (75–90 kg ) (20dakika)+ Puan alan galip devresi)
9) Deste büyük boy (19 Yaş) (85–100 kg) (20dakika)+ Puan alan galip devresi)
10) Küçük orta küçükboy (20dakika)+ Puan alan galip devresi)
11) Küçük orta büyükboy (20dakika)+ Puan alan galip devresi)
12) Büyük orta boyu (25dakika)+ Puan alan galip devresi)

13) Başaltı boyu
(30dakika 9+ Puan alan galip devresi)
14) Baş Boyu (40dakika)+ Puan alan galip devresi)

ESKİ KURAL

Boy, yaş, kilo tespiti ve süreleri
Madde 19 –
(2) Bayram, şenlik ve düğün güreşleri boy ayrımı:

1) Minik boy (11-13yaş (30-45) (10dak +3dakika)
2) Teşvik boy (13-14yaş (40-55) (10dak +3dakika)
3) Tozkoparan (15-16yaş (50-65) (15dak +5dakika)
4) Deste boy (17-18yaş (60-85) (20dak +5dakika)
5) Küçük orta boy (20dak +5dakika)
6) Büyük orta boy (25dak+5 dakika)
7) Baş altı (30dak+5 dakika)
8) Baş (30dak+5 dakika)

YENİ KURAL

Boy, yaş, kilo tespiti ve süreleri
Madde 19 –
(2) Bayram, şenlik ve düğün güreşleri boy ayrımı:

1) Minik boy (11-13yaş (30-45) (10dakika) + Puan alan galip devresi)
2) Teşvik boy (13-14yaş (40-55) (10dakika) + Puan alan galip devresi)
3) Tozkoparan (15-16yaş (50-65) (15dakika )+ Puan alan galip devresi)
4) Deste boy (17-18yaş (60-85) (20dakika) + Puan alan galip devresi)
5) Küçük orta boy (20dakika) + Puan alan galipdevresi)
6) Büyük orta boy (25dakika)+ Puan alan galip devresi)
7) Baş altı (30dakika+ Puan alan galip devresi)
8) Baş (40dakika+ Puan alan galip devresi)

ESKİ KURAL

Boy, yaş, kilo tespiti ve süreleri
Madde 19 –
(4)Boy ayırımında güreşçinin kilosu yaşının belirtilen standart kilosundan 20 kiloya kadar fazla ise bir üst boya, 20 kilodan daha fazla ise iki üst boya güreştirilir.
Kilosundan dolayı üst boya çıkarılıp o boyda derece yaparak bir üst boya çıkan sporcular o boyun resmi sporcuları olurlar. Değerlendirmede sporcunun alt boya tutan yaşı dikkate alınmaz. Güreşçinin belirtilen standart kilosundan 10 kilodan fazla eksik ise bir alt boya güreştirilir.
Mahalli güreşlerde deste orta boy olmadığından bu boyun güreşçileri deste büyük boya güreştirilir.

YENİ KURAL

Boy, yaş, kilo tespiti ve süreleri
Madde 19 –
(4)Boy ayırımında güreşçinin kilosu yaşının belirtilen standart kilosundan 20 kiloya kadar fazla ise bir üst boya, 20 kilodan daha fazla ise iki üst boya güreştirilir.
Güreşçinin belirtilen kilosundan 10 kg dan fazla eksik ise Minik 1-2, Teşvik 1-2, Tozkoparan ve Ayak boylarında bir alt boya, Deste Küçük, Deste Orta, ve Deste Büyük boylarında 15 kg dan fazla eksik ise bir alt boya güreştirilir.
Kilosundan dolayı üst boya çıkarılıp o boyda derece yaparak bir üst boya çıkan sporcular o boyun resmi sporcuları olurlar. Değerlendirmede sporcunun alt boya tutan yaşı dikkate alınmaz. Güreşçinin belirtilen standart kilosundan 10 kilodan fazla eksik ise bir alt boya güreştirilir.
Mahalli güreşlerde deste orta boy olmadığından bu boyun güreşçileri 18 yaş 85 kg’a kadar deste küçük boya, 85 kg üzeri Deste büyük boya güreştirilir.

ESKİ KURAL

Kura ve eşleme
Madde 20 –
(4) Tarihi Kırkpınar güreşlerinde bütün boylarda “birinci, ikinci, üçüncüler” (1.2.3.3.) olan pehlivanlar bir üst boya çıkarılır. Antalya Elmalı Yeşil Yayla Yağlı Güreşlerinde (minik boydan, büyük orta boya kadar, boylarda “birinci, ikinci, ” (1.2.) olan pehlivanlar bir üst boyda güreşirler. Ayrıca geleneksel üç günlük güreşlerde ‘’birinci,ikinci’’ (1.2.) olanlar bir üst boya çıkarılırlar.
(7)Bütün boylarda ihtar, müsabaka sonuna kadar geçerlidir. Ana devre (normal sürede) sonuçlanamayan müsabakalarda uzatma devresine(puanlama) gidilir. Bu devredeiki (2)puana ulaşan sporcu hakem tarafından galip ilan edilir.Uzatma devresinin sonundapuanı fazla olan (1-0) sporcu galip ilan edilir.Bu devrenin sonunda puan olmaz ya da puanlı eşitlik olursa(0-0veya 1-1)müsabaka da süresiz uzatma devresi yapılır. Bu devrede ilk puanı alan sporcu hakem tarafından galip ilan edilir.
(8)Başpehlivanlık güreşlerinde Kırkpınar‘daki derecelerine göre ilk sekiz (8) çeyrek finale kadar seri başı uygulanır.
(9)Hakem komitesi yarı finale ve çeyrek finale kalan sporcular uygun görülürse Tarihi Kırkpınar ve geleneksel ile birinci sınıf güreşlerde karşılıklı kura çekme yetkisine sahiptir.
(18) Pozisyon ne olursa olsun güreşler düdükle başlar anonsla biter. Cazgır normal sürenin bittiğini anons ettikten sonra düdük çalınarak durdurulur. Puanlama güreşine geçilir.
(19)Puanlama güreşinin son dakikası maçı yöneten hakem tarafından “son dakika” diye sporculara sözlü olarak bildirilir.
(20) Tartı; müsabaka günü saat: 08.00 ile 10.00 saatleri arasında Federasyonca görevlendirilen hakemler tarafından, yapılır. Tartı saati ve süresi için organizasyonun programı ve katılacak sporcu sayısı dikkate alınır. Hakemler dışında yapılan tartılar geçersizdir. Tartı saatine yetişemeyen güreşçiler müsabakaya alınmazlar. Güreşçiler tartıya şort, eşofmanla çıkar, tartılan her sporcu ismini yazdırarak kurasını çeker. Tartıda lisans ve kimlik belgesi ibrazı zorunludur.
Kura ve eşleme

YENİ KURAL

Madde 20 –
(4) Tarihi Kırkpınar güreşlerinde bütün boylarda “birinci, ikinci, üçüncüler” (1.2.3.3.) olan pehlivanlar bir üst boya çıkarılır. Antalya Elmalı Yeşil Yayla Yağlı Güreşlerinde (minik boydan, büyük orta boya kadar, boylarda “birinci, ikinci, ” (1.2.) olan pehlivanlar bir üst boyda güreşirler. Ayrıca geleneksel üç günlük güreşlerde küçük orta küçük boy, küçük orta büyük boy ve büyük orta boylarında ‘’birinci,ikinci’’ (1.2.) olanlar bir üst boya çıkarılırlar.
(7)Bütün boylarda ihtar, müsabaka sonuna kadar geçerlidir. Ana devrede (normal sürede) sonuçlanamayan müsabakalarda uzatma devresine (puan alan galip) devresine geçilir. Paça bağlar hemen bağlanır. Müsabaka devam ettirilir, Bu devrede ilk puanı alan sporcu hakem tarafından galip ilan edilir.
(8) Başpehlivanlık Kırkpınar Güreşlerinde ilk tur galipleri A – Mağlupları B – Gurubu olarak belirlenir. Müsabakalarda bir tur A-B gurubu olarak kura çektirilir. İkinci turtan itibaren karma kura çekilir. Piyasa güreşlerinde Kırkpınara katılmayan güreşçiler B gurubunda yer alır.

9)Hakem komitesi yarı finalde ve çeyrek finalde uygun görürse Tarihi Kırkpınar ve geleneksel ile birinci sınıf güreşlerde karşılıklı kura çekme yetkisine sahiptir.
(18)Pozisyon ne olursa olsun güreşler düdükle başlar süre bitiminde düdükle bitirilir. Cazgır normal sürenin bittiğini anons ettikten sonra düdük çalınarak müsabaka durdurulur. Paça bağlar bağlanarak puan alan galip evresine geçilir.
(19)Çıkartılacaktır.
(20)Tartı; müsabaka günü saat: 08.00 ile 10.00 saatleri arasında Federasyonca görevlendirilen hakemler tarafından, yapılır. Tartı saati ve süresi için organizasyonun programı ve katılacak sporcu sayısı dikkate alınır. Hakemler dışında yapılan tartılar geçersizdir. Tartı saatine yetişemeyen güreşçiler müsabakaya alınmazlar. Güreşçiler tartıya şort, eşofmanla çıkar, tartılan her sporcu ismini yazdırarak kurasını çeker. Tartıda lisans ve kimlik belgesi ibrazı zorunludur.
Bütün boylar, belirlenen sürede yada kule ilan ettiği zaman sahaya gelip isim yazdırarak, kura çekmek zorundadır. Ayrıca Başpehlivanların en geç saat 12.00 a kadar cetvele isim yazdırmaları zorunludur. Aksi takdirde güreştirilmeyeceklerdir.

ESKİ KURAL

Güreş müsabakası ve izin süresi
Madde 23-
3)Güreş esnasında rakibi izin vermedikçe ve meydan hakeminin izni olmadan su, yağ ve bez mahalline gidilemez. İzin süresi 2 dakikayı geçemez. Puan güreşi öncesinde de bu süre 2 dakikadır. Bir müsabakada iki seferden fazla su ve bez için izin verilmez.

YENİ KURAL

Güreş müsabakası ve izin süresi
Madde 23-
3)Güreş esnasında rakibi izin vermedikçe ve meydan hakeminin izni olmadan su, yağ ve bez mahalline gidilemez. İzin süresi 2 dakikayı geçemez. Yağ ve Su görevliler tarafından verilecektir.Bir müsabakada iki seferden fazla su ve bez için izin verilmez.

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo