/ Ana Statü / DUYURULAR / Genel / Haberler / KIRKPINAR ÖNCESİNDE BAŞPEHLİVANLARA BÜYÜK MÜJDE

KIRKPINAR ÖNCESİNDE BAŞPEHLİVANLARA BÜYÜK MÜJDE

KIRKPINAR ÖNCESİNDE BAŞPEHLİVANLARA BÜYÜK MÜJDE

Bugün başlayan 658. tarihi Edirne Sarayiçi Kırkpınar Güreşleri öncesi TBMM’den partilerin ortak kararıyla baş pehlivanları sevindirecek bir karar çıktı. Bu güne kadar Kırkpınar Tarihi Yağlı Güreşlerinde üst üste üç kez Baş pehlivan olarak Altın Kemer alan Başpehlivanlar tüm partilerin desteği ile devlet sporcusu unvanını elde etti. Kırkpınar’da altın kemer alan Başpehlivanlara devlet sporcusu unvanı verilmesi yönündeki kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’ndaki tüm partileri birleştirdi. Konu dün akşam Sporda Şiddetin Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifine ilave edildi. Meclis Başkanı Mustafa Şentop beyin destekleri ve tüm partilerin oylarıyla geçen kanuna göre Kırkpınarda üst üste üç kez Başpehlivan olarak altın kemer alanlar devlet sporcusu olma ünvanını elde etti.

ŞU ANDA ALTIN KEMERLİ 3 BAŞ PEHLİVANIMIZ VAR
Dün akşam yasalaşan kanuna göre 3 Başpehlivan devlet sporcusu ünvanını alıyor. Karamürselli Aydın Demir (1976-77-78), Denizlili Hüseyin Çokal (1982-83-84) ve Karamürselli Ahmet Taşçı (1990-91-92-93) ve (1995-96-97)

MUSA AYDIN: “EMEKLERİMİZİN KARŞILIĞINI ALMAK ÇOK GÜZEL”
Bu kararın çıkması için büyük bir çaba sarfeden Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın ata sporu yağlı güreşi gelecek nesillere taşımak için büyük çaba sarfettiklerini belirterek “Böyle bir karar bizleri çok mutlu etti. Tarihi Kırkpınar’da altın kemer almış emektar güreşçilerimizin devlet sporcusu unvanıyla taçlandırılması onur verici. Uzun zamandır bu kararın çıkması için emek verdik. 658. Tarihi Kırkpınar yağlı güreşlerinin başladığı bu günlerde alınan karar tüm başpehlivanlara müjde niteliğinde oldu. Daha öncede Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu ile yaptığımız işbirliği sayesinde Kırkpınar’da deste boy ve üstünde ilk 3 dereceye giren sporculara linas, baş pehlivanlığa güreşenlere yüksek lisans yapma hakkı verilmişti. Bizler göreve geldiğimiz günden bu yana güreşçilerimizin hakettiği değerleri alması için var gücümüzle çalışıyoruz. Ben tüm güreş camiası adına bu kararın çıkmasında emeği geçen başta Meclis Başkanımız Mustafa Şentop olmak üzere tüm Milletvekillerimize teşekkür ediyorum “ şeklinde konuştu.

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo