/ Ana Statü / DUYURULAR / Genel / Haberler / ULUSLARARASI TURNUVALAR / ZEYNEP YETGİL DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLDU

ZEYNEP YETGİL DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLDU

ZEYNEP YETGİL DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLDU

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen U-23 Dünya Güreş Şampiyonasında
Zeynep YETGİL, Avrupa Gençler Şampiyonu Rus Ekaterina Verbina’yı son iki salisede aldığı puanlarla (5-2) yenerek Bronz madalya kazandı.
Ülkemizi kadınlar 53 kg’da temsil eden Zeynep YETGİL Guamlı ve Romen rakiplerini yenerek geldiği yarı finalde Hintli rakibi Pooja GEHLOT’A mağlup olmuştu. Güreşçimiz Bronz Madalya için repesajdan gelen Avrupa Gençler Şampiyonu Dünya 2.si Rus Ekaterina Veebina karşısında 2-0 öne geçti. Son 4 saniyede durum 2-2 oldu.Tam madalyayı kaybederken rakibine dalarak bastıran Güreşçimiz 2 puan alarak skoru 4-2 yaptı. Rusların itirazı videoda defalarca izlendi. Güreşçimiz bitime 2 salise kala puanı aldığı anlaşılınca Rusların itirazı reddedildi Ve Zeynep YETGİL rakibini (5-2) yenerek Dünya 3.sü oldu ve Bronz madalya kazandı.
Zeynep YETGİL geçen yıl U23 Avrupa Şampiyonu, bu yıl da U23 Avrupa 3.sü olmuştu.

GREKOROMEN STİLDE YARIN ÜÇ BRONZ MADALYA MAÇIMIZ VAR
Grekoromen stilde üç Güreşçimiz Ekrem ÖZTÜRK, Mehmet ÇEKER ve Osman YILDIRIM yarı final karşılaşmalarını kaybedikleri için Bronz Madalya müsabakası yapacaklar.
Ülkemizi 55 Kg’da temsil eden Ekrem ÖZTÜRK ilk turda Moldovalı rakibi Artium DELENAU’yu (8-0) sayı tuşuyla mağlup etti. Çeyrek Finalde Çinli Heifeng Zhang’ı da (8-3) yenerek çıktığı yarı finalde büyüklerde Dünya 3.sü Japon Shota OGAWA’ya yenildi. Güreşçimiz Bronz Madalya için repesajdan gelecek İranlı Pouya Mohammed Naserpour / İsrailli Maksym Vysotskyi galibiyle karşılaşacak. İranlılar İsrail maçlarına çıkmadıkları için muhtemelen İsrailli rakibi Maksym Vysotskyi ile Bronz madalya mücadelesi verecek.
63 Kg Mehmet ÇEKER ilk turda Japon Yosikhi YAMADA’yı (10-0) sayı tuşuyla Çeyrek Finalde de Büyüklerde Dünya 3.sü Ermeni Slavik Galstyan’ı (3-3)’te son puan avantajı ile yenerek yarı finale yükseldi. Güreşçimiz yarı finalde İranlı Meysam Karamali Dalkani’ye (4-1) yenildi.
Mehmet Çeker Bronz Madalya için repesajdan gelecek Ukraynalı Aleksandr Hrushyn/ Belarus Maksim Nehoda galibiyle karşılaşacak.
130 Kg Osman YILDIRIM ikinci turda ABD’li Davit Tate Orndorf’u (8-0) sayı tuşuyla, çeyrek finalde de evsahibi Macar Robert ERSEK’i (4-0) öndeyken tuşla yenerek yarı finale yükseldi. Güreşçimiz yarı finalde Dünya Gençler Şampiyonu İranlı Aliakbar Hoseyin Yousufahmadchali’ye ilk devrede (5-1) önde olmasına rağmen ikinci devrede verdiği puanlarla (7-6) yenildi.
İranlı Güreşçi Dünya Gençler Şampiyonasında da Hamza BAKIR’ı yenip Şampiyon olurken Hamza BAKIR da Dünya 3.sü olmuştu.
Osman YILDIRIM Bronz Madalya için repesajdan gelecek Alman Richter / Finli Johannes Konsta Maenpae galibiyle karşılaşacak
77 kg Serkan AKKOYUN ilk turda Hırvat Antonio Kamenjaseviç’i (5-0) yendi İkinci turda Japon Kodai Sakuraba’ya (4-0) yenildi Japon güreşçi finale yükseldiği için güreşçimiz repesajda Sırp Andrija Luka Maletin ile rakibini yenerse ikinci Repesajda Norveçli Per Anders Kure ile karşılaşacak Onu da yenerse Bronz madalya için Hintli Sajan SAJAN ile karşılaşacak
87 Kg Ali CENGİZ ilk turda Finlandiyalı Toni Heiki Herman Matsomaeki’yi (7-0) İkinci turda Azerbaycanlı Eltun VAZIRZADE’yi (7-2) yendi Çeyrek Finalde Belarus rakibi Kiryl Maskevich’e yenildi
Belarus güreşçi yarıfinalde Ukraynalı Novikov’a yenilince güreşçimiz elendi.

GREKOROMEN’DE İKİNCİ GÜN RAKİPLERİMİZ BELLİ OLDU
23 Yaş altı dünya güreş şampiyonasında yarın Grekoromen stilde 60,67,72,82 97 kilolarda eleme,çeyrek ve yarı final müsabakaları yapılacak. Çekilen kura sonrasında yarın mindere çıkacak olan güreşçilerimiz ve rakipleri şunlar:
60 Kg Ahmet UYAR – Ukraynalı Zhora Abovian

67 Kg Hacı KARAKUŞ – Hintli Ravender

72 Kg Cengiz ARSLAN – İranlı Mohammedreza Abdulhamid Gerai

82 Kg Salih AYDIN – Japon rakibi Satoki Mukai

97 kg İbrahim TIĞCI Polonyalı Patryk Kaminski ile ilk turda karşılaşacak

Zeynep YETGİL MADALYA Zeynep YETGİL MADALYA Zeynep Yetgil bronz madalya Zeynep Yetgil bronz madalya Zeynep YETGİL MADALYA Zeynep Yetgil bronz madalya Zeynep Yetgil bronz madalya Zeynep Yetgil bronz madalya Zeynep Yetgil bronz madalya

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo