/ Ana Statü / Genel / Haberler / TÜRKİYE’NİN “ALTIN” FEDERASYONU GÜREŞ, TÜRK SPORUNUN LOKOMOTİFİ OLMAYI BU YILDA SÜRDÜRDÜ

TÜRKİYE’NİN “ALTIN” FEDERASYONU GÜREŞ, TÜRK SPORUNUN LOKOMOTİFİ OLMAYI BU YILDA SÜRDÜRDÜ

TÜRKİYE’NİN “ALTIN” FEDERASYONU GÜREŞ, TÜRK SPORUNUN LOKOMOTİFİ OLMAYI BU YILDA SÜRDÜRDÜ

 

 

Türk sporunun her zaman lokomotifi olan güreş branşı bu yılı da rekorlarla kapattı. Ay yıldızlı ekibimiz bu yıl uluslararası şampiyonalarda 181 altın, 146 gümüş 207 bronz olmak üzere toplam 534 madalyanın sahibi oldu. Türkiye güreş federasyonu geçen yıl katıldıkları şampiyonalarda 109 altın, 119, gümüş ve 205 bronz olmak üzere 433 madalya kazanmıştı. Güreşçilerimiz geçen yıla oranla toplam madalya sayılarını 101 adet artırarak kırılması güç bir rekorun altına imza attılar.

Türkiye güreş federasyonu 2017 yılında Avrupa şampiyonasında 68, dünya şampiyonasında ise 55 yıl aradan sonra madalya rekoru kırarak 17 altın, 18 gümüş ve 43 bronz olmak üzere toplam 78 madalyanın sahibi olmuştu.  Güreşçilerimiz 2018 yılında ise madalya sayılarını artırarak, çıktıkları  Avrupa ve dünya şampiyonalarında   24 altın, 26 gümüş  46 bronz madalya olmak üzere toplam 96 madalyanın sahibi oldu.

 

Her yıl madalya sayısını çoğaltan güreş federasyonu en son yapılan 2016 Rio olimpiyatlarında ülkemizin aldığı 8 madalyanın 5’ini kazanarak tüm ülkeye Türk sporunun lokomotifi olduğunu bir kez daha göstermişti. Türkiye güreş federasyonu 2018 yılını da son derece başarılı bir şekilde kapatmanın gururunu yaşadı. Geçmişten bugüne bakıldığında güreşçilerimiz katıldıkları Avrupa şampiyonalarında 247 altın, 288 gümüş,416 bronz, dünya şampiyonalarında 178 altın, 170 gümüş, 247 bronz,  olimpiyatlarda ise 29 altın, 18 gümüş 16 bronz madalya kazandı. Avrupa, dünya ve olimpiyatlarda kazandığımız toplam madalya sayıları 454 altın, 476 gümüş 679 bronz olmak üzere toplam 1609.

2018 YILINDA NELER OLDU?

Bu yıl ilk önemli sınavımızı Rusya Federasyonu’na bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti’nde düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonasında  verdik. Türkiye burada toplam 13 madalya alarak tarihi bir başarı elde etti. Milli takımımız grekoromende 1 altın 2 bronz, kadınlarda 2 altın 3 bronz ve serbest stilde 3 bronz 2 altın olmak üzere toplam 13 madalyanın sahibi oldu. Bu başarılı sonucun ardından Ay yıldızlılarımız kadınlar ve serbest stilde takım halinde şampiyonayı 3. tamamladı. Sıklet sayısının 8’den 10’a çıkarıldığı şampiyonada erkekler serbest stilde Taha Akgül ve Soner Demirtaş, grekoromende Rıza Kayaalp, kadınlar kategorisinde de Yasemin Adar ve Elif Jale Yeşilırmak altın madalya elde etti.  Ali Aliyev Spor Salonu’ndaki organizasyonda serbest stilde Selahattin Kılıçsallayan, Recep Topal ve Serdar Böke, grekoromende Ekrem Öztürk ve Enes Başar, kadınlarda da Evin Demirhan, Buse Tosun ve Bediha Gün üçüncülük kürsüsüne çıktı. Şampiyonada 2 altın ve 3 bronz madalya kazanan Kadın Güreş Milli Takımı, tarihinin en iyi derecesini elde etti. Türkiye, kadınlarda ilk kez iki şampiyon birden çıkardı.

 

Büyükler Avrupa şampiyonasının ardından U23 Avrupa güreş şampiyonası ülkemizde İstanbul’da düzenlendi. 4-10 Haziran tarihleri arasında İstanbul Bağcılar Spor Salonunda düzenlenen ve 32 ülkeden yaklaşık 400 sporcunun mücadele ettiği U23 Avrupa güreş Şampiyonasında Türkiye madalya rekoru kırdı. Ay yıldızlı ekibimiz 3 altın 6 gümüş 8 bronz olmak üzere toplam 17 madalya kazanarak tarihi bir başarının altına imza attı. Ayrıca serbest ve Greko-Romen de Avrupa ikincisi, kadınlarda ise Avrupa üçüncüsü oldu.

Grekoromen stilde 60 kiloda Kerem Kamal altın, 72 kiloda Cengiz Aslan, 55 kiloda Ekrem Öztürk ve 130 kiloda Osman Yıldırım gümüş, 82 kiloda Burhan Akbudak, 97 kiloda Süleyman Erbay ve 77 kiloda Fatih Cengiz bronz madalya kazandı. Toplamda 7 madalyanın sahibi olan Grekoromen Milli Takımımız topladığı 142 puanla Avrupa ikincisi oldu. Serbest stilde ülmeizi temsil eden güreşçilerimizden Ekrem Öztürk ve Osman Yıldırım Gümüş, Fatih Cengiz, Mehmet Civelek ve Ertuğrul Kahveci bronz madalyanın sahibi oldular. Serbest güreş takımımız takım halinde Avrupa ikincisi oldu. Tarihi bir başarının altına imza atan kadınlarımız ise şampiyonayı 2 altın 1 gümüş ve 2 bronz olmak üzere toplam 5 madalya ile tamamladı ve takım halinde 3. Oldu. 68 kiloda Buse Tosun ve 53 kiloda Zeynep Yetgil altın, 50 kiloda Evin Demirhan gümüş, 55 kiloda Elif Yanık ve 65 kiloda Aslı Tuğcu bronz madalya kazanan isimlerdi.

 

2018 yılının en önemli sınavı  Macaristan’da düzenlenen Dünya şampiyonası oldu. Türkiye bu şampiyonada toplam 9 madalya kazanarak rekor kırdı. 20 – 28 Ekim tarihleri arasında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de  yapılan şampiyonada Türkiye Greko-Romen güreş milli takımı şampiyonayı üçüncü olarak tamamladı. Türkiye ilk kez bir dünya şampiyonasını 9 madalya ile kapattı.  Bu tarihi başarıyı elde eden güreşçiler şunlar;

 

Greko-Romen stil  Altın Madalya:  Metehan BAŞAR, Gümüş Madalya, Emrah KUŞ,  Bronz Madalya,  Ekrem ÖZTÜRK Rahman BİLİCİ  Kadınlarda,  Gümüş Madalya  Yasemin ADAR Elif Jale Yeşilırmak, Bronz Madalya, Buse TOSUN, Serbest Stil  Gümüş Madalya  Fatih ERDİN,  Bronz Madalya  Süleyman ATLI

 

Toplam: 1 ALTIN, 4 Gümüş, 4 Bronz toplam 9 Madalya.

 

Uluslararası şampiyonalar içerisinde en önemli son sınavımız ise Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen U23 Dünya şampiyonası oldu. Türkiye U23 takımı dünya güreş şampiyonasını 2 altın 2 gümüş 3 bronz olmak üzere toplam 7 madalya ile tamamladı.

 

Madalya alan güreşçilerimiz şunlar;

 

GREKOROMEN STİL:

 

1- ALTIN Madalya

 

– Cengiz ARSLAN

 

1 GÜMÜŞ Madalya

 

– Osman Yıldırım

 

2 BRONZ Madalya

 

– Kerem KAMAL

 

– Fatih CENGİZ

 

 

 

KADINLARDA

 

1-ALTIN MADALYA

 

– Buse TOSUN

 

1-GÜMÜŞ MADALYA

 

-Ayşegül ÖZBEĞE

 

 

 

SERBEST STİL

 

1 BRONZ

 

– ENES USLU

u23

 

 

MUSA AYDIN “BAŞARILARLA DOLU BİR YILI DAHA GERİDE BIRAKTIK”

 

Türkiye güreş federasyonu başkanı Musa Aydın başarılı bir yılı daha geride bıraktıklarını belirterek “Göreve geldiğimiz günden bu yana başarılarımız aratarak devam ediyor. 2016 Rio olimpiyatlarında ülkemizin aldığı 8 madalyanın 5’ini biz kazandık. Ardından geçtiğimiz yıl çıktığımız Avrupa Şampiyonasında 68, Dünya Şampiyonasında 55 yıl aradan sonra madalya rekoru kırarak 17 altın, 18 gümüş ve 43 bronz olmak üzere toplam 78 madalyanın sahibi olmuştuk. Allah’a şükürler olsun ki 2018 yılını da başarılılarla geçirdik. Bu sene 24 altın, 26 gümüş 46 bronz olmak üzere madalya sayımızı 96’ya yükselttik.  Altın madalya sayımızı 7, gümüş madalya sayımızı 8, bronz madalya sayımızı 3 adet olmak üzere toplam 18 adet artırmayı başardık. Kısacası yine son derece başarılı bir yılı daha geride bıraktık.1923 yılından bu yana katıldığımız Avrupa,dünya ve olimpiyat şampiyonalarında toplam 1609 madalya kazanan Türk güreşi Türk sporunun lokomotifi olduğunu herkese gösterdi ” dedi

 

HEDEFİMİZ OLİMPİYATLAR

 

Artık olimpiyatlara 2 yıldan daha az bir sürenin kaldığını vurgulayan başkan Aydın “2019 yılı geride bıraktığımız 2018 ve 2017 yıllarından çok daha önemli. Çünkü Olimpiyat vizesi almamız için zorlu şampiyonalar bizleri bekliyor. Ben hedef olarak 18 kotanın tamamını almayı belirledim. Çalışmalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz. Tüm teknik heyetle ayrı ayrı toplantılar yaptık. Eksik yönlerimizi değerlendirdik ve değerlendirmeye devam ediyoruz. Çok titiz bir şekilde hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Benim, öncelikle hedefimiz olan tüm kotaları alıp, ardından da olimpiyatlarda yine tarih yazacağımıza olan inancım tam. 2019 yılında Türk güreşi için emek verecek Teknik heyet, sporcu ve tüm mesai arkadaşlarıma bu zorlu yolda şimdiden başarılar diliyorum ” şeklinde konuştu.

social buyukler

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo