/ Ana Statü / Genel / Haberler / TÜRKİYE GÜREŞ FEDERASYONU BAŞKANI MUSA AYDIN TRT’YE KONUK OLDU

TÜRKİYE GÜREŞ FEDERASYONU BAŞKANI MUSA AYDIN TRT’YE KONUK OLDU

Türkiye Güreş Federasyonu başkanı Musa Aydın TRT Spor ekranlarında yayınlanan “Spor Her yerde” adlı programın canlı yayın konuğu oldu. Sözlerine 2016 Rio olimpiyatlarından bahsederek başlayan başkan Aydın “Rio Olimpiyatlarında ülkemizin aldığı 8 madalyanın 5’i güreşten geldi. Bu bizim için büyük başarıydı. 2017 yılında da başarılarımızı devam ettirdik. 2017 Avrupa şampiyonasında 68 yıl aradan sonra 5 şampiyon çıkarttık. Adeta İstiklal marşımızı ezberlettik. Hemen akabinde Paris’te yapılan Dünya şampiyonasında 3 altın madalya olmak üzere 7 madalya aldık. Bu madalyaların tamamının olimpik sıklet olması bizi sevindirdi. Tüm bu başarıların ardından Türkiye Spor Ödüllerinde Türkiye’nin en başarılı federasyonu seçildik. Bu alanda kullanılan 49.330 oyun 13372 sini alarak Türkiye’nin en başarılı federasyonu seçildik. Bizlere bu oyları kullanan tün sporseverlere ayrıca teşekkür ediyorum. Aldığımız başarılı sonuçların takdir edilmesi bizleri ayrıca sevindirdi. Aynı zamanda Ata Sporumuzu halkımızın takip etmesi ve ilgi duyması da çok güzel.” Dedi. Alınan bu başarıların gençlerin güreşe olan ilgisini artırdığını da söyleyen Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın “Federasyonumuzun en başarılı federasyon olması, Taha Akgül, Rıza Kayaalp gibi sporcuların şampiyon olması bu sporun cazibesini artırıyor. Bunlardan daha önemlisi ise sayın Cumhurbaşkanımızın ata sporumuz olan güreşi çok sevmesi. Sporcularımıza şampiyonaya gitmeden önce başarı dilemesi, maçların hemen ardından daha terleri kurumadan arayıp tebrik etmesi sporcularımızı motive ederken, bu spora başlamayı düşünen gençlerimizi de teşvik ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız bununla yetinmiyor ve sporcularımız adına spor salonları açıyor. Sporcularımıza çok ciddi destek veren sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a huzurlarınızda şükranlarımızı arz ediyorum.” Dedi. Başkan Musa Aydın aldıkları her madalyanın çok büyük önem taşıdığını da belirterek “Bizim için altın madalyanın önemi çok daha farklı. Çünkü altın madalya alınca İstiklal marşını okutuyorsunuz. Bayrağımızı göndere çektiriyorsunuz. Bu yüzden Altın madalya çok daha önemli. O yüzden öncelikli hedef hep altın madalya almaktır. Zaten Türk spor tarihine de baktığınız da en fazla altın madalya kazanan branş güreş. Olimpiyatlar tarihine bakıldığında da bu açıkça ortada Türkiye’nin aldığı 39 altın madalyanın 29’unu güreşte kazanmışız. O yüzden de hedefimiz hep altın. Bu yıl Dünya Güreş Birliği Greko-Romen güreş takımımızı aldığı altın madalyalar sayesinde en başarılı takım olarak ilan etti. Burada da kriter altın madalyalar oldu. Ben buradan Greko-Romen güreş takımımızı kutluyorum” dedi.
Spor liseleri hakkında da açıklamalarda bulunan Musa Aydın “Biz 2015 yılında göreve geldiğimiz günden bu yana spor liselerinin branşlaşması gerektiğini söyledik. Mevcut haliyle spor liseleri sadece BESYO’lara öğrenci yetiştiriyor. Türk sporuna elit düzeyde sporcu yetişmiyor. Bizlerde Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Güreş Federasyonumuzun ortaklaşa gerçekleştirdiği bir proje ile güreş lisesini faaliyete soktuk. İlk yapılan bu projede Sivas’ta başlatıldı. Çünkü Sivas Ahmet Ayık, Taha Akgül ve Hamza Yerlikaya gibi olimpiyat şampiyonları çıkarmış bir şehrimiz. Güreş için önemli bir ilimiz olduğu için de bu okulumuzu Sivas’ta açtık. Lisenin ismi de bir olimpiyat şampiyonu olan büyümüzün Ahmet Ayığın ismini taşıyor. Amacımız burada yer alan öğrenci sayısını çoğaltıp bu liselerin sayısını artırmak. Ayrıca bize ait olan YİBO çalışmamız var. Yatılı bölge okullarının yatılı kısımlarında 17 ilçede bir çalışma başlattık. Buradan yetişen sporcularımız güreş liselerine gelecekler. Aslında bu güzel bir başlangıç odu. Bence artık BESYO’larında branşlaşması lazım. Özellikle antrenörlük bölümlerinde bu mutlaka yapılmalı. YİBO’dan çıkan çocuklarımız Güreş liselerine oradan çıkan çocuklarımı da BESYO’yalara geçebilmeliler. Buda onların hem sporlarını hem de eğitimlerini bir arada yapmalarını sağlayacaktır. Bu mutlaka gerçekleşmeli. “ şeklinde konuştu. Federasyon başkanı Musa Aydın Sivas’ta ki güreş okuluna Sivas dışından da başvuruda bulunabileceğini ve buradan mezun olanların BESYO’ya girişte avantajlı olacaklarını da sözlerine ekledi.
Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın Kadın Güreşi hakkında da açıklamalarda bulundu Aydın ”Biz göreve gelmeden önce bir tek Elif Jale Yeşilırmak vardı. Avrupa ve Dünya’da önemli dereceleri vardı. Biz göreve geldikten sonra kısa bir süre içerisinde Avrupa ve Dünya şampiyonları çıkarttık. Özellikle Yasemin Adar 2 Avrupa ve 1 Dünya şampiyonluğu kazandı. Buse Tosun Avrupa 3. Oldu. Evin Demirhan Avrupa 3. Ve U23’de Dünya şampiyonu oldu. Ben hepsini tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.” Dedi.
IMG-20180201-WA0011

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo