/ Genel / Müzahir Sille Son Yolculuğuna Uğurlandı

Müzahir Sille Son Yolculuğuna Uğurlandı

Olimpiyat şampiyonu eski Milli Güreşçi Müzahir Sille son yolculuğuna uğurlandı. Yaklaşık 2 ay önce rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan ve tedavisi süren Sille, önceki gün vefat etti.

3

Yaklaşık iki aydır yoğun bakımda bulunan ve kalp yetmezliği nedeniyle vefat eden Sille’nin cenaze namazı dün ikindi namazına müteakip Maltepe Merkez camisinden kaldırılarak Başıbüyük mezarlığına defnedildi. Eski milli güreşçimiz Sille’yi son yolculuğuna uğurlamaya, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Spor Genel Müdür Yardımcısı Ömer Altunsoy, Türk Güreş Vakfı Başkanı Ahmet Ayık, Maltepe Kaymakamı Necip Çakmak, eski milli güreşçi arkadaşları, Gençlik Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç ve Gençlik Spor İlçe Müdürü Şahin Ayrım katıldı.

AYDIN: “GÜREŞTE BİR EKOLDÜR”
Vefat eden Müzahir Sille’ye Allahtan rahmet, ailesi ve yakınları ile Güreş camiasına baş sağlığı dileyen Başkan Musa Aydın sözlerine şöyle devam etti:

“Müzahir Sille güreşte bir ekoldür. Bize azmi, zaferi ve güreşe olan tutkuyu bize o öğretti. Daha onun örnek yaşamından öğreneceğimiz çok şey var. Kendisi bulunmaz bir sporcu ve olağanüstü bir şampiyondu. Onun için Allah’tan rahmet diliyorum.”

8

MÜZAHİR SİLLE KİMDİR ?
21-9-1931 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 1949 yılında İstanbul Güreş İhtisas Kulübünde güreşe başladı. Antrenörleri Ragıp Hoca, Hüseyin Erkmet, Adnan Yurdaer, Halil Yüceses.

1955 yılı Karisruhe F. Almanya’da Greko-Romen stil 62 Kg da Dünya 2.
1956 yılı Melbourne Olimpiyatlarında Greko-Romen stil 62 Kg da 4.
1959 yılı İstanbul Türkiye’de Greko-Romen stil 62 Kg da Balkan 3.
1958 yılı Budapeşte Macaristan’da Greko-Romen stil 62 Kg da Dünya 2.
1960 yılı Roma Olimpiyatlarında Groko-Romen stil 62 Kg da 1.

Sille’nin kendine has en iyi uyguladığı güreş teknikleri Salto, Çırpma idi. Ayrıca Sille olimpiyat şampiyonluğundan sonra yaşamına antrenörlükle devam etti.

“Ölürsen Türk Bayrağına Sarılı Tabutunu Ben Taşıyacağım”
“Müzahir Sille 1960 Roma Olimpiyatları için gittiği Roma’da hastalanmış doktorlar apandisit teşhisi koymuşlar ve hemen ameliyata alınması gerektiğini söylemişlerdi. Bunu duyan Yaşar Doğu doğruca hastaneye koşar, hasta yatağında ameliyat sırası bekleyen Müzahir’e;

-“Müzahir yarın güreşler başlıyor. Apandisit ameliyatı olursan Roma’da Olimpiyat Şampiyonluğunu kazanma şansını elinden kaçıracaksın. Böylesine bir fırsatı yaşantın boyunca bir daha yakalayamazsın. Bütün gece düşündüm. Kararımı açıklıyorum; ‘Sana ameliyat yasak!’ Ölürsen Türk Bayrağına sarılı tabutunu ben taşıyacağım”

Bu sözü söyleyen Yaşar Doğu’ydu. Her hareketi, ağzından çıkan her sözü ölçülü her yerde kendisine saygı duyulan bir kişidir bu.

Ameliyat Masasından Şampiyonluk Kürsüsüne
Müzahir Sille şöyle bir düşündü ve hemen yatakta doğruldu. Tek cümle söyledi; “Haydi gidelim hocam?”

Finale gelinceye kadar yaptığı müsabakalarda 5 galibiyet elde eden ve hiç yenilmeyen Macar güreşçi İmre Polyak’a herkes ‘Şampiyon’ gözüyle bakıyordu. Ancak Polyak, Müzahir Sille ile yaptığı karşılaşmada yenilginin acısını tatmış birincilik kürsüsüne çıkan Müzahir Sille olmuştu.

mayis 1960... hayat

Müzahir Sille Roma’da ise Başantrenör Yaşar Doğu’nun omuzlarındaydı. Birkaç yıldan beri hiç mağlubiyet yüzü görmeyen Polyak’ı yenerek altın madalya kazanan Sille, “Hayati tehlike var, kesinlikle ameliyat olmalısın” şeklindeki doktorların öğütlerini değil, “Ölürsen seni Türk Bayrağına sarıp vatana taşıyacağım. Güreşmesilin” diyen Yaşar Doğu’yu dinlemiş, bunda da hiç zararlı çıkmamıştı.

Aradan 35 yıl geçti. Müzahir sille hala apandisit ameliyatı olmadı”
(Ali Gümüş, Şampiyonlar Geçiyor, S. 136, Türk Güreş Vakfı Yayınları, 1994)

7

KENDİ MEZARINDA POZ VERMİŞTİ!
İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2008 yılında, 1960 Roma Olimpiyatları’nda 62 kiloda Grekoromen’de altın madalya kazanan Müzahir Sille, 1956’da İstanbul’da düzenlenen Dünya Kupası’nda şampiyon olan Yaşar Yılmaz ve 3 dünya ikinciliği bulunan Dursun Ali Erbaş’a Maltepe Başıbüyük Mezarlığı’nda mezar yeri hediye etmişti. Sille, Yılmaz ve Erbaş mezarlarının başında poz vermişti.

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo