/ Genel / KADINLARIMIZ TARİH YAZDI

KADINLARIMIZ TARİH YAZDI

İstanbul’da 2. Dünya Eleme Turnuvasının ikinci gününde Kadınlar Serbest Stil güreşleri yapıldı. Türkiye Milli Takımı adına 48 kiloda Evin Demirhan güreşirken 53 kiloda ise Bediha Gün mücadele etti. Güreşçimiz Gün Olimpiyat vizesini alırken Demirhan ise 3 kişiyi yendikten sonra yarı finalde yenilerek son maçta olimpiyat vizesini rakibine verdi. Ancak genele baktığımızda Türkiye tarihinde ilk defa 5 kadın güreşçimiz olimpiyat vizesini aldı.

6 KOTANIN 5’İNİ KAZANDIK

6 Mayıs tarihinde İstanbul Bağcılar Olimpik Spor Kompleksinde başlayan ve 3 gün süren turnuvanın 2. Dünya Eleme Turnuvasının ikinci gününde Türkiye adına mindere çıkan kızlarımız rakiplerine minderi dar etti. Daha önce 6 kotanın 4’ünü alan Türkiye Kadınlar Serbest Milli takımı bugün 1 Olimpiyat kotası daha alarak Rio Olimpiyatlarına toplam 6 kotanın 5’ini alarak gidilecek.

YARI FİNALE KADAR ÇIKTI

48 kiloda güreşen Milli sporcumuz Evin Demirhan çıktığı ilk maçında Portekizli Liliana Costa Dos Santos’u 4-3 skorla bir üst tura çıkarken burada Fransız rakibi Jaqueline Saskia Schellin’i 6-1 yendi. Çeyrek finalde karşısına çıkan İsveçli rakibi Fredrika Ida Petersson’u da 6-3 yenen Demirhan, yarı finalde Hintli Vinesh Vinesh’e yenilerek kota hakkını kaybetti.

DSC_0083

RAKİP BIRAKMADI

53 kiloda güreşen sporcumuz Bediha Gün ilk maçında Çinli rakibi Hsin-Ju Chiu’yu 30 saniyede 8-0 üstünlükle tuş etti. Çeyrek finalde ise Macar rakibi Mercedesz Denes’i 7-0 yenen Gün, yarı finalde Fransız rakibi Melanie Lydie Sandra Lesaffre’yi 5-2 yenerek Olimpiyatlara adını yazdırdı.

IMG_3812

GÜN: “DARISI RİO’YA”

Milli Sporcumuz Bediha Gün kotayı Türkiye’de aldığı için mutlu olduğunu belirterek “Kotayı ailemin yanında ve vatanımda almak bambaşka. Burada atmosfer çok farklı. Rio’ya gitmek ilk hedefimdi. Bunun için çok çalıştım. Benim için ilk maçım kolaydı. Ancak sonraki rakiplerim zordu. Özellikle yarı finalde oynadığım Fransız güreşçiye daha önce tuş ile yenilmiştim. Ancak bu sefer ben onu tuş ile yendim. Güzel maçlar çıkardım inşallah darısı Rio’ya.”

53

“TÜRKİYE’DE KAZANMAM BAMBAŞKA”

Güreşe başladığımdan bu yana babasının tüm maçlarına geldiğini ifade eden Gün “Babam hep yanımda oldu tüm maçlarıma geldi. Her zaman en büyük destekçim babam oldu. Birde turnuvanın Türkiye’de olması çok başkaydı. Babam ile hep o duyguyu yaşamak istiyordum. Kısmet bu turnuvayaymış” diye konuştu.

IMG_3753

“BU SENE TÜRK KADINLARININ SENESİ OLACAK”

Olimpiyatlarda madalya hedeflediğini belirten Gün “İlk defa olimpiyatlara gideceğim ve orada madalya hedefliyorum. Bunun için daha çok çalışmam gerektiğini biliyorum. Bu sene Türk kadınlarının senesi olacak” dedi.

IMG_3785

 

 

 

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo