/ Ana Statü / DUYURULAR / Genel / Haberler / ULUSLARARASI TURNUVALAR / GÜREŞÇİLERİMİZ ROMANYA’DA TARİH YAZDI

GÜREŞÇİLERİMİZ ROMANYA’DA TARİH YAZDI

GÜREŞÇİLERİMİZ ROMANYA’DA TARİH YAZDI

Romanya’nın Başkenti Bükreş’te düzenlenen Avrupa Büyükler Güreş Şampiyonasında Türkiye tarihi bir başarı elde etti. Serbest stilde 7, Kadınlarda 4 , Grekoromen de 5  madalya kazanan Türkiye şampiyonayı 6  altın, 2  gümüş, 8  bronz olmak üzere toplam 16  madalya ile tamamladı. Geçen yıl Dağıstan’da düzenlenen Avrupa Güreş şampiyonasında 5 altın 8 bronz ,13 madalya kazanan milliler yeni bir rekora daha imza atmış oldu.  Serbest ve Grekoromen stilde ikinci olan güreşçilerimiz Kadınlarda üçüncü sırada yer aldı.

GREKOROMEN GÜREŞ TAKIMIMIZ AVRUPA İKİNCİSİ

Avrupa güreş şampiyonası bugün Grekoromen stilde 60-67-72-82 -97 kilolarda yapılan Repesaj , 3/5 ve final maçlarıyla sona erdi. Grekoromen milli takımımız şampiyonayı 132  puanla ikinci sırada tamamladı. Rusya 192 puanla birinci, Azerbaycan 76 puanla üçüncü sırada yer aldı.

ATAKAN YÜKSEL ALTIN, CENGİZ ARSLAN GÜMÜŞ  MADALYA KAZANDI

Şampiyonanın son gününde 67 kg’daki sporcumuz Atakan YÜKSEL Final maçında Polonya’dan Ermeni asıllı Gevorg SAHAKYAN ile karşılaştı. Rakibini 5-1 yenen güreşçimiz altın madalyanın sahibi oldu. Bu sonuçla Atakan Yüksel  kariyerinde ilk kez Avrupa şampiyonluğuna imza attı.

72kg’da Cengiz ARSLAN ise  final maçında Rus Abuiazid MANTSIGOV ile karşılaştı. Zorlu mücadeleyi 9-6 kaybeden güreşçimiz,  gümüş madalyada kaldı.

2 BRONZ MADALYA KAZANDIK

Ülkemizi 60 kg’da temsil eden Kerem Kamal üçüncülük beşincilik maçında Rumen  Virgil MUNTEANU’yu 4-1 mağlup etti ve Bronz madalyanın sahibi oldu.

82 kg’da Emrah KUŞ üçüncülük beşincilik maçında Alman Hannes WAGNER’i 2-1  yenerek bronz madalya kazanan diğer güreşçimiz oldu.

97 kiloda Fatih BAŞKÖY  Repesaj maçında Sırp Mihail KAJALA’yı 3-2 yendi. Temsilcimiz  üçüncülük Beşincilik maçında  İtalyan Daigoro TIMONCINI’ye 2-1 yenilerek Avrupa beşincisi oldu.

GREKOROMEN STİLDE 5 MADALYA

Dün yapılan maçlarda 130 kilo güreşçimiz Rıza Kayaalp Iakobi KAJAIA’yı 3-0 yenerek 9.kez Avrupa şampiyonu olmuştu. Böylelikle  Grekoromen stilde Türkiye 2 altın, 1 gümüş 2 bronz toplam 5 madalyanın sahibi oldu. Takım halinde 132 puan toplan Ay yıldızlı ekibimiz Avrupa ikincisi olarak büyük bir başarının altına imza attı.

7 MADALYA KAZANAN SERBEST GÜREŞ TAKIMI AVRUPA İKİNCİSİ OLDU

Avrupa Güreş Şampiyonasında heyecan Pazartesi günü Serbest stilde yapılan maçlarla başladı. Türkiye 10 sıkletin yedisinde madalya kazanarak büyük bir başarının altına imza attı. Güreşçilerimiz serbest  stilde Avrupa şampiyonluğunu 6 puanla kaçırarak takım halinde ikinci oldu.  Serbest stilde , 125 kiloda Taha Akgül, 57 kiloda Süleyman Atlı, 70 kiloda Mustafa Kaya ile altın, 65 kiloda Selahattin Kılıçsallayan ile gümüş, 86 kiloda Fatih Erdin, 79 kiloda Muhammet Nuri Kotanoğlu ve 61 kiloda Recep Topal’la bronz madalya kazanan milliler topladıkları 156 puanla takım halinde ikinci oldu.

KADINLARIMIZ AVRUPA ÜÇÜNCÜSÜ

Tarihi şampiyonada Kadın güreşçilerimizde başarılı bir performans ortaya koydu. 76 kg’da Yasemin Adar 4.kez Avrupa şampiyonu olurken, 50 kg’da Evin Demirhan, 55 kg’da Bediha Gün ve 59 kiloda Elif Jale Yeşilırmak Bronz madalya kazandılar. Kadın milli takımımız topladığı 98 puanla Avrupa üçüncüsü oldu.

 

emrah-madalya cengiz-madalya atakan-madalya kerem-madalya

 

 

 

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo