/ Ana Statü / DUYURULAR / Genel / Haberler / ULUSLARARASI TURNUVALAR / YAŞAR DOĞU GÜREŞ TURNUVASI BAŞLADI

YAŞAR DOĞU GÜREŞ TURNUVASI BAŞLADI

YAŞAR DOĞU GÜREŞ TURNUVASI BAŞLADI

Bağcılar Olimpik Spor Salonu’nda üç gün sürecek organizasyonun ilk günü tamamlandı. Diğer yandan turnuvanın açılış seromoniside bugün yapıldı.
Halk oyunları ve mehteran gösterilerinin yapıldığı seremoniye Spor Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya, Spor Genel Müdürlüğü Spor Eğitim Daire Başkanı Selçuk Çebi, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Bağlama, Yaşar Doğu’nun ailesi ve Türkiye Güreş Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.
Törende konuşan Murat Kocakaya, Türk spor camiasının Yaşar Doğu’yu her zaman minnetle anacağını belirterek, “Tüm sporcularımız, Yaşar Doğu’ya layık olmak için elinden gelen mücadeleyi gösterecektir.” dedi.
Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın’ın bir cenaze nedeniyle katılamadığı seremonide federasyon adına konuşan asbaşkanı Zeki Gül, “Yaşar Doğu, hayatında bir kez yenilmiş, Türkiye’nin zor şartlarında hem sporculuk hem de antrenörlük yaparak Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonluklarına erişmiş, genç yaşta aramızdan ayrıldığı halde geride çok büyük bir hizmet bırakmasından dolayı Türkiye Cumhuriyeti devam ettiği sürece anılacak birisi ifadelerini kullandı.” Zeki Gül Güreşin Atasporumuz olduğunun altını çizerek özellikle belediyelerin bu spora destek olması gerektiğini söyledi.
İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Bağlama, Yaşar Doğu adına düzenlenen turnuvaya ev sahipliği yaktıkları için duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Türk spor tarihine adını altın harflerle kazıyan bir değer olan Yaşar Doğu, ay-yıldızlı mayoyla çıktığı 47 müsabakanın 46’sından zaferle ayrılmış, milletimize sevinçler yaşatmış ve hiçbir zaman kopmadığı güreşte antrenör olarak da sporcular yetiştiren mümtaz bir şahsiyet ve örnek bir kişiliktir. Onun bu başarısı, kendisinden sonra gelen sporculara da ilham kaynağı olmuştur. Bu anlamlı turnuvaya İstanbul olarak ev sahipliği yapmaktan gurur ve onur duyuyorum.” diye konuştu.
Yaşar Doğu’nun oğlu Gazanfer Doğu ise, “Ailesi olarak eminiz ki Yaşar Doğu’nun ruhu şad oluyor. Uluslararası katılımla bu minderlerde kaliteli güreşler sergileniyor. Umarım bu turnuvadaki deneyimlerle Türk güreşçilerimiz uluslararası başarılar elde eder, dünya ve olimpiyat şampiyonu olurlar.” şeklinde görüş belirtti.
Sonrasında müsabakalara devam edildi.
Üç günde yaklaşık 20 ülkeden 250’ye yakın sporcunun mücadele edeceği turnuvanın ilk gününde erkeklerde 57, 65, 70, 86 ve 97 kilo sıkletlerinde eleme ve yarı final, kadınlarda ise 50, 57 ve 68 kilo sıkletlerinde madalya karşılaşmaları yapıldı.
Kadınlarda milli sporculardan Evin Demirhan 50 kiloda, Buse Tosun ise 68 kiloda gümüş madalya alırken, Aynur Erge 50 kiloda bronz madalya elde etti. Buse Tosun, omzundan yaşadığı sakatlık nedeniyle final maçına çıkmadı.
57 kiloda Bediha Gün ile 68 kiloda Kadriye Aksoy ve Seda Başgöl bronz madalya maçlarında rakiplerine yenilerek podyuma çıkma şansını kaçırdı.
Kadınlarda yapılan 3 sıklette dereceye giren sporcular şöyle:

50 kilo:

1. Miglena Selishka (Bulgaristan)

2. Evin Demirhan

3. Aynur Erge

3. Türkan Nasirova (Azerbaycan)

57 kilo:

1. Emese Barka (Macaristan)

2. Bilgna Dudova (Bulgaristan)

3. Mimi Hristova (Bulgaristan)

3. Ramona Galambos (Macaristan)

68 kilo

1. Adela Hanzlickova (Çekya)

2. Buse Tosun

3. Anghel Alexandra (Romanya)

3. Irina Netreba (Azerbaycan)

Erkeklerde ise milli sporcular Selim Yaşar ile Haydar Yavuz, finale yükseldi.
Olimpiyat ikincisi milli güreşçi Selim Yaşar 86 kiloda Bulgaristan’dan Ahmed Magamaev ile, Haydar Yavuz ise 70 kiloda Özbekistan’dan Ilias Bekbulatov ile altın madalya mücadelesi verecek.
Milli güreşçilerden Cengizhan Erdoğan ile Mehmet Emin Öğüt 65 kiloda, Servet Coşkun 70 kiloda bronz madalya maçlarına çıkacak.
Mehmet Emin, Türkmenistan’dan Kerim Hojakov ile karşılaşacak. Cengizhan ve Servet’in rakipleri ise repesaj maçlarının ardından belli olacak.

Erkeklerde 57, 65, 70, 86 ve 97 kilo sıkletlerinin repesaj, bronz ve altın madalya maçları yarın yapılacak.

_R6I8646

_R6I8881

_R6I8794

_R6I8775

_R6I8837

_R6I8674

_R6I9335

_R6I9370

_R6I9349

_R6I8717

_R6I8971

_R6I9083

_R6I9198

_R6I9214

_R6I9225

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo