/ Ana Statü / DUYURULAR / Genel / Haberler / İLKLERİN KADINI YASEMİN ADAR

İLKLERİN KADINI YASEMİN ADAR

İLKLERİN KADINI YASEMİN ADAR

Milli sporcu Yasemin Adar, Türk güreş tarihine ismini “altın” harflerle yazdırma başarısı gösterdi. Kadın güreşinin sembolü haline gelen Yasemin, Türkiye’ye adını 2016’da Letonya’nın başkenti Riga’da duyurdu.

Tüm rakiplerini yenerek Avrupa şampiyonluğuna ulaşan milli güreşçi, organizasyon tarihinde Türkiye’ye kadınlarda ilk altın madalyasını kazandırdı.

Türk kadın güreşinde yeni bir sayfa açan Yasemin, bu şampiyonlukla da yetinmedi ve üst üste üç kez Avrupa şampiyonluğuna ulaştı. 2017’de Sırbistan’da, geçen yıl Dağıstan’da Avrupa şampiyonu olan Yasemin, Türk kadın güreşine öncülük etti.

Türk güreşinde erkek hegemonyasının sona ermesinde başrolü oynayan 27 yaşındaki Yasemin, Avrupa’nın yanı sıra dünyanın da zirvesine çıkmayı başardı.

Yasemin, Fransa’nın başkenti Paris’te 2017’de gerçekleştirilen Dünya Şampiyonası’nda da bir ilke imza attı. Milli sporcu, Belaruslu Vasilisa Marzaliuk’u 5-4 mağlup ederek dünya şampiyonu ilk kadın Türk güreşçi oldu ve adını yine tarihe yazdırdı.

“İlklerin güreşçisi” Yasemin Adar, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda da zirvede yer alarak yeni bir başarıya imza atmayı hedefliyor. Dünya Kadınlar gününde başta Güreş tarihine adını altın harflerle yazdıran Yasemin Adar olmak üzere ülkemizi uluslararası arenada başarıyla temsil tüm kadınların bu özel gününü kutluyoruz.
y5

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo