/ Ana Statü / Genel / Haberler / ESKİ OLİMPİYAT ŞAMPİYONU HAMİT KAPLAN’NI RAHMETLE ANIYORUZ

ESKİ OLİMPİYAT ŞAMPİYONU HAMİT KAPLAN’NI RAHMETLE ANIYORUZ

Eski Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Güreşçimiz Hamit Kaplan’ı ölümünün 42.yılında rahmetle anıyoruz.

Bugün 5 Ocak. Dünya ve Olimpiyat şampiyonu Hamit Kaplan aramızda ayrılalı tam 42 sene oldu. O minderi rakiplerine dar eden aldığı başarılı sonuçlarla Dünya ve Olimpiyat şampiyonu olan bir sporcumuzdu. 42 sene önce geçirdiği talihsiz bir trafik kazası sonucu henüz 42 yaşındayken aramızdan ayrılmıştı.

Türkiye Güreş Federasyonu başkanı Musa Aydın Hamit Kaplan isminin 42 yıl geçmesine rağmen hala unutulmadığını belirterek  “Bugün  ülkemize ata sporumuz güreşe büyük hizmet eden Hamit Kaplan’ı bir kez daha rahmetle anıyoruz.  Milletlerin sanatta, bilimde, kültürde, ekonomide, sporda rol model insanları vardır. Böyle insanlar hem milletleri millet yapar, hem de kendi sahasında gençlere rol model olur ve yeni çığırlar açar. İşte Hamit Kaplan böyle bir sporcuydu. Böyle büyük bir güreşçinin  ardından ne söylesek az. Bize düşen bu büyük sporcuların isimlerin unutulmaması için çalışmak. Ben buradan Hamit Kaplan başta olmak üzere Türk güreşine hizmet etmiş olan ve ebediyete intikal etmiş tüm güreşçilerimizi rahmetle anıyor ve isimlerinin unutulmaması için elimizden gelen her şeyi bundan önce olduğu gibi bundan sonrada yapacağımızın bilinmesini istiyorum.” Şeklinde konuştu.

 

HamitKaplan002 (1)

HAMİT KAPLAN KİMDİR?

 

Amasya’nın Hamamözü ilçesinde 20 Eylül 1934 yılında dünyaya gelen Hamit Kaplan, antrenör Adil Cindemir’in hocalığında genç yaşında minder güreşlerine başladı. 1965’e kadar katıldığı ulusal ve uluslararası müsabakalarda,geçilmesi zor başarılara imza attı. 1965’te güreşi bırakan ve ticarete atılan Kaplan, 5 Ocak 1976’da Çorum yakınlarında geçirdiği kaza sonucu 42 yaşında yaşamını yitirdi.

Efsane sporcunun kariyerinde elde ettiği bazı şampiyonluklar şöyle:

“1954 Balkan Şampiyonası (grekoromen), 1955 Akdeniz Oyunları Barcelona (grekoromen), 1956 Uluslararası Budapeşte (grekoromen), 1956 Dünya Şampiyonası İstanbul (serbest), 1956 Melbourne Olimpiyat Oyunları (serbest), 1957 Dünya Şampiyonası (serbest), 1957 Dünya Şampiyonası İstanbul (serbest), 1958 Balkan Şampiyonası (serbest), 1959 Dünya Şampiyonası Tahran (serbest), 1959 Akdeniz Oyunları Beyrut (serbest) ve 1960 Dünya Şampiyonası Budapeşte (serbest).”

 

Sporcunun ayrıca uluslararası 10 müsabakada ikinciliği, 4 müsabakada da üçüncülüğü bulunuyor.

 

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo