/ Ana Statü / DUYURULAR / Genel / Haberler / DUYURU…!

DUYURU…!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunca getirilen kurallar ile belirtilen hususlar çerçevesinde Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında antrenmanların nasıl yapılacağına dair Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan ve 27 maddeden oluşan bildiri doğrultusunda; Federasyonumuz tarafından belirlenen öneri ve tedbirler dahilinde 04 Ağustos 2020 tarihi itibariyle spor merkezleri ve tesislerinde antrenmanlara başlanmasına karar verilmiştir.

Spor Himetleri Genel Müdürlüğü Ve Güreş Federasyonu Başkanlığı Tarafından Pandemi Süresince Spor Salonlarında ve Antrenmanlarda Belirlenen Tedbir ve Dikkat Edilecek Hususlar:
SPOR HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN BELİRLENEN ANTRENMANLAR ESNASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSULAR
1. Tesisler ve antrenman alanlarının her akşam düzenli olarak temizliğinin ve dezenfeksiyonunun yapılması,
2. Antrenman alanları ve soyunma odalarında kişi başına 6 metre kare alan düşecek şekilde planlamanın yapılması,
3. Tesislere giriş bölümünde elektronik ateş ölçme cihazlarının bulunması,
4. Antrenman ekipmanların kişiye özel olmasına özen gösterilmesi,
5. Ekipmanların ortak kullanımı zorunlu ise kullanılan malzemelerin her kullanımdan sonra dezenfekte edilmesi,
6. Tesislerin giriş ve çıkış yönleri birbiriyle çakışmayacak şekilde farklı yönlerde düzenlenmesi,
7. Tesislerde birden fazla yerde el yıkama yeri, alkol bazlı el jeli ve kolonyanın bulunması,
8. Antrenör, sporcu ve tesis çalışanları arasındaki fiziksel mesafenin korunması (en az 2 metre),
9. Antrenörlerin ve tesis çalışanlarının maske takması, Sporcularında antrenman anı hariç maskelerini takması,
10. Su şişeleri ve bardakların tek kullanımlık olması,
11. Kağıt mendil, havlu, vb. tüm tek kullanımlık veya tekrar kullanılabilir hijyen malzemelerinin güvenli kaplarda korunarak kullanılması,
12. Spor salonu ve antrenman alanlarının klima ve havalandırma sistemleri yüzde yüz temiz hava sağlanıyorsa kullanılması, aksi takdirde kullanılmaması, antrenman öncesi ve sonrası kapı ve pencerelerden faydalanarak doğal havalandırma yapılması,
13. Tesislerde bulunan tüm alanlardaki kapı kolları, banyo muslukları, tuvaletler gibi sık kullanılan alanların klozet kapakları kapatılarak günde birkaç kez dezenfekte edilmesinin sağlanması,
14. Soyunma odalarının ve duşların mümkün olduğunca kullanılmaması,
15. Buhar odaları ve saunaların kullanılmaması,
16. Tesislere ulaşımda mümkün olduğunca toplu taşıma araçları yerine, bisiklet veya özel araçların kullanılmasına özen gösterilmesi,
17. Tesislerde antrenman alanları ve soyunma odaları vb. yerlerle hijyen hizmeti için işaret ve yönlendirme tabelalarının asılması,
18. Sporcuları, teknik adamları (antrenör, teknik direktör, masör v.b ), tesis personelini COVID-19 virüsünü başkalarına bulaştırmalarını önleme yolları hakkında bilgilendirme amaçlı uyarıcı işaret ve levhaların asılması,
19. Semptomları gösteren herhangi bir kişinin, hastaneye taşınmadan önce bekletileceği bir izolasyon odası/alanının belirlenmesi,
20. Soyunma odalarında temizlik mendilleri, maske ve eldivenleri atacakları özel kapaklı çöp kutuları bulundurulması,
21. Tesislerde asansörlerin mümkün olduğunca kullanılmaması, zorunlu hallerde içerisinde sosyal mesafe kuralına uygun kişi sayısı ile sınırlandırılması ve temas edilen yüzeylerin sıklıkla dezenfekte edilmesi,
22. Tesislere girişte ayakkabı hijyeninin yapılması için hijyen paspası konulması,
23. Tesislerde bulunan su sebili ve buna benzer otomatların kullanılmaması,
24. Sporcu ve üyelerin salon içine girişlerinin temassız bir şekilde sağlanması. El izi, parmak izi veya şifre gibi uygulamalar varsa kullanılmaması,
25. Maske kullanımı ve pandemi konusunda tesis personellerine eğitim verilmesi,
26. Yüzme havuzlarında mevcut kulvar başına en fazla üç sporcu olacaktır,
27. İmkanlar dahilinde soyunma dolaplarının günde en fazla bir kişi tarafından kullandırılması sağlanacaktır.

TÜRKİYE GÜREŞ FEDERASYONU
COVİD-19 SALGINI SÜRESİ İÇİNDE SPOR SALONLARINDA VE ANTRENMANLARDA ALACAĞIMIZ TEDBİR VE ÖNERİLER

Pandemi süresi içerisinde Sağlık Bilim Kurulu’nca önerilen, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından bildirilen tüm tedbirleri göz önünde bulundurarak Covit -19 riskini mümkün olduğu kadar azaltmak ve sağlıklı bir şekilde Güreş sporunu icra edebilmek adına başlıca tedbir ve öneriler başlıklar halinde ele alınarak aşağıda siz değerli, antrenör, idareci ve sporcularımızın bilgilerine sunulmuştur.

GENEL TEBBİR VE ÖNERİLER
1- Pandemi süresi içinde antrenmana geliş ve gidişlerde maske takılması zorunludur.
2- Covid-19 salgını nedeniyle ülkemiz tarafından uygulanan her seviyedeki tedbirlere uyulacaktır.
3- Sosyal mesafe kuralı ve bireysel temizlik son derece önemlidir.
4- Veliler veya sporcuya eşlik eden kişilerin mutlaka tesislerde ülkemizin belirlediği güncel pandemi kurallarına uymakla yükümlüdürler.
Sporcunun Sorumlulukları:

1- Antrenman salonuna gelirken mutlaka maske takmalıdır.
2- Bireysel temizliğine dikkat etmeli, gerekli hijyen kurallarına uymalıdır.
3- Antrenman salonuna en az 15 dk erken gelmeli ve gerekli hazırlıklarını yapmalıdır.
4- Toplu taşıma araçlarından mümkün olduğu kadar kaçınmalıdır. Eğer toplu taşıma aracı ile antrenmana geliyorsa maske ve hijyen kuralları ile sosyal temas mesafesine özen göstermelidir. Antrenmanlara geliş ve gidişlerde toplu hareket edilmeyecek mesafe korunacaktır.
5- Spor tesislerine geliş ve gidişlerde ise spor kıyafetlerini mutlaka kendine ait ayrı bir hijyenik çantada bulundurmalıdır.
6- Soyunma odalarında ise metre karenin %10 kadar sporcu olduğuna dikkat etmelidir. Soyunma odasında mutlaka maske takıp, sosyal mesafe kuralına dikkat etmelidir.
7- Antrenman öncesi tuvaleti kullanmalı, antrenman aralarında tuvalet kullanılmamalıdır. ( Acil durumlarda ise tuvaletlerde gerekli hijyen kurallarına uyulmalıdır.)
8- Tesislere gelirken yanında mutlaka tek kullanımlık kâğıt mendil, ıslak mendil, dezenfektan jeli ve yalnızca kendisi tarafından kullanılacak yeterli miktarda su bulundurmalıdır.
9- Antrenman öncesi ve sonrasında el, ayak, yüz yıkanmasına özen gösterilmeli, kesinlikle tek kullanımlık kâğıt havlu veya tek kullanımlık benzeri peçete kullanılmalıdır.
10- Bireysel el, ayak ve tırnak temizliğine dikkat edilmelidir.
11- Güreş mayosu, eşofman ve her türlü araç gereçlerinin iyi yıkandığına dikkat etmelidir.
12- Antrenman sırasında antrenörün belirlediği alanlarda antrenman yapmaya özen göstermelidir.
13- Antrenman bitişinde ise gerekli sosyal mesafe gözetilerek salon terk edilmelidir.
14- Sporcu eve ulaşınca tüm kıyafetlerini değiştirmeli, duş almalı ayrıca çantasını dezenfekte edip, hijyen kitlerini ( dezenfektan jel, sıvı, kağıt mendil ve maskesini) hazırlamalıdır.
15- Antrenman alanına gelindiğinde ise mutlaka eller dezenfekte edilmeli, temiz terlikler uygun mesafede konulmalı, tüm kişisel eşyalar ( telefon, saat vb) çantada tutulmalı, kendilerine ayrılan yerlerde antrenman yapmalıdırlar.
ANTRENMAN SALONU
1. Antrenman öncesi ve sonrası mutlaka görevliler tarafından salonlar pandemi kuralları gereğince temizlenmelidir. ( Kondisyon salonu, duş, tuvalet, oturma alanları, Güreş minderi)
2. Antrenmana katılacak olan tüm sporcu, teknik ekipler mindere dışarda kullanılan ayakkabı ile girmemeli, minderde kullanılacak ayakkabılar minder kenarında giyilmelidir.
3. Minderde yapılacak olan çalışmalarda sosyal mesafe kuralına dikkat edilecektir.
4. Güreş minderi üzerinde yapılacak antrenmanlarda her minder (144m2) başına en fazla 4 güreşçi antrenman yapabilecek,
5. Antrenman esnasında kullanılacak içecekler kapalı kutularda ve tek kullanım olacaktır.
6. Kuvvete dayalı çalışmalar yapılacağından dolayı eşli çalışma yapılmayacaktır. Bunun yerine antrenman mankenleri kullanılacak olup, mankenlerin dezenfekteleri antrenman önceleri yapılacaktır.
7. Kuvvet ve kondisyon antrenmanları hiçbir şekilde eşli olmayacak, sosyal mesafe kuralına uygun biçimde antrenmanlar yürütülecektir.

COVİD-19 SALGINI SÜRESİ İÇİNDE KAMPLARIMIZDA ALACAĞIMIZ TEDBİRLER

KONAKLAMA

1. Kamp başlamadan önce odalar mutlaka dezenfekte edilecek, kamp süresi içinde de her sabah genel temizlik yapılacak.
2. Sporcuların temas edeceği tüm yerler dezenfekte edilmesine ve hijyenine dikkat edilecek.
3. Kamplar sınırlı sayıda olimpik sporcular la yapılacak olup, odalarda birer sporcu kalacak. Aynı şekilde antrenör ve diğer görevlilerde odalarda yalnız kalacak.
4. Odalar her gün sabah-akşam yeterince havalandırılacak.
5. Kamp binası içinde genel tuvalet ve lavabolar yerine konaklama yapanların odalarında bulunan lavaboların kullanılması önerilecek.
6. Dinlenme saatlerinde oturma salonunda sosyal mesafeyi bozacak şekilde kalabalık gruplar oluşturulmayacak, mümkün olduğu kadar sporcuların odalarında dinlenmeleri sağlanacak.
7. Ortak kullanım alanlarında maskesiz dolaşılmayacak.
8. Kamp binası içinde uygun ve gerekli yerlerde dezenfektan ve kolonya bulundurulup sporcular ve konaklama yapan diğer görevliler tarafından kullanmaları sağlanacak.
9. Kamplarda mutlaka doktor bulunacak ve kamp kadrosu içinde bulunan tüm bireylerin ateş ölçümü günlük yapılacak.
10. Nezle, grip ve ateşi olanlar doktor kontrolünde odalarında izole olmaları sağlanacak, çalışmalara iştirak ettirilmeyecek, gerek duyuluyorsa hastaneye gitmeleri sağlanacak.
MUTFAK

1. Mutfak personelinin günlük ateş ölçümü yapılacak, nezle, grip ve ateşi olan görevliler evlerine gönderilip, izole olmaları sağlanacak.
2. Mutfak personeli dışardan gelmiş olduğu kıyafetleri ile mutfağa girmeyecek kıyafetlerini kapalı bir dolaba koyarak temiz kıyafet ile mesaiye başlayacaktır.
3. Maske ve eldiven kullanımı asla ihmal edilmeyecektir. Yemek ve içecek servislerinde maske ve eldivenler yenilenecektir.
4. Saç bonesi olmadan mutfakta çalışılmayacak ve yemek ve içecek servisi yapılmayacaktır.
5. Yemek salonunda masa ve sandalye düzeni sosyal mesafe şartlarına uygun bir şekilde ayarlanacaktır ve her masada ıslak mendil bulundurulacaktır.
6. Yemek salonunda mutlaka dezenfektan, kolonya bulundurulacaktır.
7. Mutfak alanına mutfak personeli haricinde kimse alınmayacaktır.
8. Açık içecekler kaldırılacak içecekler sadece kapalı ve tek kullanımlık olarak verilecektir.
9. Kuruyemiş ve meyveler sadece kapalı paket şeklinde sporcu odalarına bırakılacaktır.
GENEL TEDBİRLER

1. Tesislerin iç kısmına dikkat edildiği kadar dış çevresine de dikkat edilecektir. Gerekirse tesislerin dış kısımlarına ilaçlama yapılacaktır.
2. Kamp tesisine sporcu ailesi dahil hiçbir ziyaretçi kabul edilmeyecektir. Çalışanlar ve kamp listesinde bulunanlar haricinde tesislerde başka hiçbir kimse bulunmayacaktır.
3. Yapılacak olan teknik toplantılar için salonların fiziki şartları uygun değil ise sosyal mesafe kuralı açsından toplantılar gerekirse açık havada yapılacaktır. Sosyal mesafe ve maske kullanımı ihmaline izin verilmeyecektir.
Musa AYDIN
Güreş Federasyonu Başkanı
onemli-duyuru

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo