/ Ana Statü / DUYURULAR / Genel / Haberler / DÜNYA ŞAMPİYONU GÜREŞÇİ HÜSEYİN AKBAŞ ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

DÜNYA ŞAMPİYONU GÜREŞÇİ HÜSEYİN AKBAŞ ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

DÜNYA ŞAMPİYONU GÜREŞÇİ HÜSEYİN AKBAŞ ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

Dünya şampiyonu milli güreşçi Hüseyin Akbaş, vefatının 30. yıl dönümünde memleketi Tokat’ın Almus ilçesine bağlı Çevreli Beldesinde anıldı.
Şampiyon Akbaş’ın mezarı başında düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, törende yaptığı konuşmada, Dünya Şampiyonu Hüseyin Akbaş’ın azmin, çalışkanlığın sembolü olduğunu söyledi. Akbaş’ın o zamanki şartlarda bu coğrafyaya bakıldığında asla mücadeleden vazgeçmeyen, yılmayan, yılgınlık göstermeyen, belirlediği hedeflere azimle kararlılıkla giden bir yiğidin adı olduğunu ifade ederek,”Hüseyin Akbaş ikinci olarak bana şunu ifade ediyor. Sayısız dünya şampiyonlukları almış, milletimizin göğsümüzü kabartmış, bağımsızlığımızın sembolü İstiklal Marşımızı sayısız yabancı ülkelerde dinletmiş, ulusal onurumuz, haklı gururumuz olmuştur. Bir millete, bir sporcuya verebileceği bundan daha büyük bir onur, bir gurur olabilir mi? Ne yapmış İstiklal Marşımızı söyletmiş. Haklı onurumuz, gururumuz olmuş. Ama sadece İstiklal Marşımızı söyletmemiş, ya da bağımsızlığımızın özgürlüğümüzün sembolü Türk Bayrağımızı göndere çektirmemiş. Bir milletin zekasını, gücünü, karakterini, ahlakını, yetenek ve yetilerini milletler arası arenada göstermiş. Böylece Türk milletinin zekasını, kudretini, çalışkanlığını, çevikliğini bütün dünya milletlerine göstermiş. Bize yaşattığı ikinci bir gurur. Hüseyin Akbaş başka ne yapmış? Memleketin meselesini dert etmiş. Madalyalar kazanmış, Dünya,Olimpiyat ve Avrupa şampiyonlukları kazanmış. Aktif sporu bıraktıktan sonra da doğduğu, büyüdüğü, ekmeğini yediği, suyunu içtiği, havasını teneffüs ettiği, hayatını ve yaşamı beraber paylaştığı insanları terk etmemiş. Onların derdini dert edinmiş, problemlerini yüreğinde hissetmiş, milletin derdiyle hemhal olmanın, onların dertlerini yürekte hissedip çözmenin ne demek olduğunu milletine anlatmış, hayırlı hizmetler yapmış. Bu yüzden de anlamlı ve önemli. Hüseyin Akbaş aynı zamanda centilmen. Küçük yerlerden çıkmış dünya çapında madalyalar kazanmış, Türk milletinin centilmenliğini, nezaketini yansıtmış. Bize bir sürü güzel örnek bırakmış. Hepsinin yanın da gelecek kuşaklara umut bırakmış. Heyecan, hedef bırakmış. Bu kadar güzellikleri bırakan rahmetli Hüseyin Akbaş’ın anne ve babasını, yetişmesinde, başarısında emeği geçen, katkı sağlayan herkesi rahmet anıyorum, kalanlara sağlık diliyorum.”diye konuştu.
Çevreli Belde Belediye Başkanı Ercan Gürer ve şampiyon güreşçinin kızı Semra Akbaş Esen’in konuşmalarının ardından mezar başında Kur’anı Kerim okunarak merhum Hüseyin Akbaş için dua edildi. Yapılan törenin ardından Akbaş’ın anısına Çevreli Hüseyin Akbaş Güreş Eğitim Merkezi’nde ‘Minikler Serbest Güreş Şampiyonası’ düzenlendi. 10 kategoride kilolarına göre mücadele eden güreşçilere ödülleri Vali Dr. Ozan Balcı ve protokol üyeleri tarafından verildi.
Törene Vali Dr. Ozan Balcı, Almus Kaymakamı Hamza İnam, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hidayet Arıkan, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Almus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Arıkan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl MüdürüCemil Çağlar, Türkiye Güreş Federasyonu As Başkanı Serdar Çinkılıç, Çevreli Belediye Başkanı Ercan Gürer ve Merhum Hüseyin Akbaş’ın Kızı Semra Akbaş Esen, yakınları ve vatandaşlar katıldı.
SERDAR ÇİNKILIÇ’DAN VALİ BALCI’YA ZİYARET
Daha sonra Türkiye Güreş Federasyonu As Başkanı Serdar Çinkılıç Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı’yı ziyaret etti. Türk güreşine verdiği desteklerden dolayı kendisine teşekkür eden Çinkılıç Valiye plaket ve milli takım eşofmanı hediye etti.

HÜSEYİN AKBAŞ KİMDİR?
Hüseyin Akbaş (1933 – 1989)

1933 yılında Tokat’ın Almus İlçesine bağlı Muhat köyünde dünyaya geldi.

1960 yılı Burgaz da Serbest stil 57 Kg da Balkan 1. oldu.

1954 yılı Tokyo JAPONYA da Serbest stil 52 Kg da Dünya 1.

1955 yılı Karsruhe F.ALMANYA da Greko-romen stil 52 Kg da Dünya 3.

1957 yılı İstanbul TÜRKİYE de Serbest stil 57 Kg da Dünya 1.

1959 yılı Tahran İRAN da Serbest stil 57 kg da Dünya 1.

1962 yılı Toledo A.B.D. de Serbest stil 57 Kg da Dünya 1.

1961 yılı Yokohama JAPONYA da Serbest stil 57 Kg da Dünya 3.

1965 yılı Manchester İNGİLTERE de Serbest stil 57 Kg da Dünya 4.

1956 yılı Melbourne Olimpiyatlarında Serbest stil 52 Kg da 3.

1964 yılı Tokyo Olimpiyatlarında Serbest stil 57 Kg da 2.

Kendine has en iyi uyguladığı Güreş Teknikleri Sakat ayağını öne uzatıp rakibi o ayağıyla uğraşırken yaptığı oyunlarla rakiplerini mağlup etmesi.

Milli Takım Antrenörlüğü yaptı. Tokat İli Almus İlçesinin Belediye Başkanlığını yaptı. 1989 yılında hayatını kaybetti. Hüseyin Albaş’a Allah’tan rahmet diliyoruz.

IMG-20190215-WA0019

IMG-20190215-WA0020

IMG-20190215-WA0025

IMG-20190215-WA0026

IMG-20190215-WA0024

IMG-20190215-WA0023

IMG-20190215-WA0022

IMG-20190215-WA0029

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo