/ Ana Statü / Genel / Haberler / DÜNYA PLAJ GÜREŞİ DALYAN’DA SONA ERDİ

DÜNYA PLAJ GÜREŞİ DALYAN’DA SONA ERDİ

Muğla’da düzenlenen Dünya Plaj Güreşi Şampiyonası, üçüncü gün müsabakalarıyla sona erdi. Dalyan Stadı’nda düzenlenen final müsabakaları için stad ortasında kum güreş alanı oluşturuldu. 90 ve 90 artı kilolarda final müsabakalarının düzenlendiği şampiyonada 90 kiloda Pakistanlı Muahammad Inam birinci oldu. İran’dan Pejman Fazlollah Tabar Naghra ikinciliği, Yunanistan’dan Petridis Christos ise üçüncülüğü elde etti. Şampiyonanın 90 artı müsabakasında ise İran’dan Pouga Rahmani birinci olurken, Hakan Aydoğan ikinci, Engin Dağlı ise üçüncü sırayı aldı. Şampiyonada dereceye giren sporcuların madalyalarını Dünya Güreş Birliği (UWW) Başkanı Lenad Lalovic, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz ve protokol üyeleri verdi.

IMG_4795
IMG_4805

Öte yandan, Ortaca Belediyesi tarafından Dalyan Stadı’nda düzenlenen Dalyan Yağlı Güreşleri’nde 13 kategoride 400 güreşçi yarıştı. Başpehlivanlık için İsmail Balaban ile Hamza Köseoğlu karşılaştı. Rakibini yenen İsmail Balaban, başpehlivanlığı kazandı.

IMG_4912

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, yaptığı açıklamada, organizasyonun yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Ata sporu güreşi daha ileri seviyeye taşımak için çaba gösterdiklerini vurgulayan Aydın, şöyle konuştu: “Seyircilerimiz 656 yıllık medeniyetimizin bir parçası olan ata sporu güreşlerimize sahip çıkarak bugün er meydanını doldurdu. Türk halkı yağlı güreşleri ata sporu olarak kabul ediyor. Bu yıl Dünya Plaj Güreşi Şampiyonası da Dalyan’da yapıldı. Bizim amacımız bu kültürümüzü dünyaya tanıtmak. Bu yıl plaj güreşi ile yağlı güreşi birleştirdik. Bu bizim için, ülkemizin tanıtımı için, yağlı güreşlerimizin de tanıtımı için çok güzel oldu. Burada 200’den fazla sporcu ülkemizin güzelliklerini görme fırsatı buldu. Ülkemizin ne kadar güvenli olduğunu gördü.Ayrıca yine son derece başarılı bir organizasyonun altına imza attık” şeklinde konuştu. ”
Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik ise üçüncüsünü düzenledikleri etkinliğe yoğun ilgi gösterilmesinin kendisini mutlu ettiğini dile getirdi. Karaçelik, bu yıl Dünya Plaj Güreşi Şampiyonası’nın finalini de aynı yerde yaptıklarını belirterek, UWW ve Türkiye Güreş federasyonuyla güzel bir işbirliği yaptıklarını bu nedenle de mutlu olduklarını ifade etti.

IMG_4511

IMG_4851

IMG_4889

IMG_4605IMG_4769

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo