/ Ana Statü / Genel / GÜREŞ / Haberler / Ayhan: “Atalarımızın Topraklarında Yeniden Can Bulduk”

Ayhan: “Atalarımızın Topraklarında Yeniden Can Bulduk”

Yağlı Güreşten Sorumlu Asbaşkanı Mehmet Ayhan “Atalarımızın topraklarında yeniden can bulduk ve bu toprağı ülkemize getirerek Cumhurbaşkanımıza armağan ettik” dedi.
2332017125015679-
Türkiye Güreş Federasyonu ve Kumluca Belediyesi tarafından oluşturulan heyet, 21 Mart Nevruz kutlamaları ve Türk güreş tarihiyle ilgili Kazakistan’a gerçekleştirdiği incelemelerin arından Türkiye’ye döndü.

Kazakistan’ın Türkistan şehrinde düzenlenen Nevruz kutlamaları ve yağlı güreş ile ilgili inceleme gezisine, Türkiye Güreş Federasyonu Yağlı Güreşten Sorumlu Asbaşkanı Mehmet Ayhan, Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya ve 2016 Kırkpınar Başpehlivanı Recep Kara, TRT güreş sporu spikeri Gökhan Günaydın da yer aldı.
2332017123416717-
“BURASI BİZİM ANA TOPRAĞIMIZ”
Üç gün süreyle Kazakistan’ın Türkistan ve Çimkent şehirlerinde Nevruz kutlamaları ve yağlı güreşin doğduğu topraklarda incelemelerde bulunduklarını ifade eden Ayhan, “Burası bizim ana toprağımız. Zamanın atalarımız bu topraklardan çıkıp dünyaya yayıldılar. Haliyle doğduğumuz toprakları görmek, buradaki soydaşlarımızla aynı havayı solumak bizi ayrı bir havaya soktu” diye konuştu.
243201716622918-
Ayhan sözlerine şöyle devam etti:

“Aslında bizim buradaki soydaşlarımızla aramızda hiçbir kültürel farklılığın olmadığını gördük. Bugün bile Anadolu’da yaşattığımız gelenek göreneklerimiz geldiğimiz topraktaki geleneklerimizin birebir aynısı. Buraya geldik ve bizi burada soydaşlarımız çok sıcak karşıladı. Türki Cumhuriyetlerinde her yıl 21 Mart’ta Nevruz kutlamaları yapılıyor. Bu yıl Türkiye’den bizler katıldık. Yaklaşık 36 ülkeden gelen Türk soylu soydaşlarımız buraya katıldı. Bu durum bizi ziyadesiyle memnun etti. Etkinliklerde “Kazak Barsı” adı verilen Kazak güreşini de izledik.”
243201716324965-
“YAĞLI GÜREŞİMİZİN DÜNYAYA YAYILMASI İÇİN İŞBİRLİĞİ YAPTIK”
“Türk İslam gelenek ve görenekleri üzerine yapılan güreşin doğduğu topraklarda, güreşle inceleme ve görüşmelerimiz oldu” diyen Ayhan “Kazakistan Çimkent Spor Bakanı Nurcan Katayev ve Bölge Valisi Maksat Utenov ile görüştük, kendilerini ve güreşçileri Kumluca’daki yağlı güreşlerimize davet ettik. Ayrıca yağlı güreşimizin dünyaya yayılması ve tanıtılması konusunda işbirliği yaptık” şeklinde konuştu.
2432017164122332-
Gezi sırasında Hoca Ahmet Yesevi’nin türbesini de ziyaret ettiklerini ve buradan toprak getirdiklerini dile getiren Ayhan “Atalarımızın topraklarında yeniden can bulduk ve bu toprağın birazını geçtiğimiz günlerde sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanımız sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na verdik. İnşallah kalanını da bu yılki Kırkpınar alanına götüreceğiz” dedi.
273201792545747-

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo