/ Ana Statü / DUYURULAR / Genel / Haberler / ULUSLARARASI TURNUVALAR / AVRUPA GÜREŞ ŞAMPİYONASININ ALTINCI GÜNÜNE TÜRKİYE DAMGA VURDU.

AVRUPA GÜREŞ ŞAMPİYONASININ ALTINCI GÜNÜNE TÜRKİYE DAMGA VURDU.

AVRUPA GÜREŞ ŞAMPİYONASININ ALTINCI GÜNÜNE TÜRKİYE DAMGA VURDU.
Romanya’nın başkenti Bükreş’te devam eden Büyükler Avrupa Güreş Şampiyonasının altıncı gününe Türkiye damga vurdu. 4 güreşçimiz yarı finale yükseldi.
DÖRT GÜREŞÇİMİZ YARI FİNALDE
Avrupa güreş şampiyonasının gündüz bölümünde ülkemizi 60-67-72-82 -97 kilolarda temsil eden güreşçilerimiz mindere çıktı. 67 kg’daki sporcumuz Atakan YÜKSEL ilk tur maçında Portekizden Pedro Miguel DE MATOS OLIVEIRA DE MORAIS CA’yı yaklaşık 2 dakikada 9-0 teknik üstünlükle yendi ve tur atladı. İkinci Turda İsviçre’li Andreas VETSCH’i 5-3, çeyrek finalde ise Rus Artem SURKOV’u 2-2 biten maçta puan avantajı ile yenen güreşçimiz yarı finale yükselen ilk isim oldu. Atakan YÜKSEL yarı final maçında Gürcü Sachino DAVITAIA ile karşı karşıya gelecek.
60 kg’da Kerem KAMAL ilk tur maçında Belarus Dzmitry BRYCHAK’i 1.5 dakikada 9-0 teknik üstünlükle yenerek ikinci tura yükseldi. İkinci turda İsveç’li Ardit FAZLJIJA’yi 3-1, çeyrek finalde de İtalyan Jacopo SANDRON’u 5-0 mağlup Kerem Kamal yarı finale yükselmeyi başardı. Güreşçimiz yarı finalde Rus Sergey EMELIN ile mücadele edecek.
72kg’da Cengiz ARSLAN ilk maçında İsveç Oskar Simon ERLANDSSON’ı 9-0 teknik üstünlükle yenerek çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalde Rumen Ilie COJOCARI’yu 6-0 mağlup eden güreşçimiz yarı finalist oldu. Cengiz Arslan yarı finalde Bulgar Aik MNATSAKANIAN ile mücadele edecek.
82 kg Emrah KUŞ ilk maçında Hırvat Filip SACIC’ı 7-5, Çeyrek finalde de Macar Peter NAGY’yi 2-1 mağlup ederek yarı finale yükselen diğer sporcumuz oldu.
97 kg Fatih BAŞKÖY ise ilk maçında Gürcü Giorgi MELIA’yı 7-3 yenerek çeyrek finale yükseldi. Güreşçimiz Çeyrek finalde Rus Musa EVLOEV’e yenildi.
Böylelikle Türkiye büyük bir başarının altına imza atarak beş sikletin dördünde yarı finale yükseldi. Yarı final müsabakaları saat 17:00’da başlayacak.
AKŞAM BÖLÜMÜNDE 2 BRONZ BİR ALTIN MADALYA MAÇIMIZ VAR.
Avrupa güreş şampiyonasında bu akşam 130 kiloda Rıza KAYAALP altın, 55 kiloda Şerif KILIÇ ve 77 kiloda Fatih Cengiz bronz madalya için mindere çıkacak.
RIZA KAYAALP MİNDERE TARİH YAZMAK İÇİN ÇIKIYOR
Kariyerinde daha önce 8 Avrupa şampiyonluğu bulunan Rıza Kayaalp bu akşam tarih yazmak için mindere çıkacak. Ülkemizi 130 kiloda temsil eden Rıza Kayaalp finalde Gürcü Iakobi KAJAIA ile Avrupa’nın en büyüğü olmak için karşı karşıya gelecek. Rıza bu akşam altın madalya kazanırsa daha önce 8 Avrupa şampiyonluğu bulunan Asrın Güreşçisi Hamza Yerlikaya’yı geride bırakacak ve Türk Güreş tarihinde en fazla Avrupa şampiyonu olan güreşçi olarak tarihe geçecek.
ŞERİF KILIÇ VE FATİH CENGİZ BRONZ MADALYA MAÇINDA
Ülkemizi 55 kiloda temsil eden Şerif Kılıç Repesaj maçında Ukrayna’dan Vladyslav KOROSTELOV’u 10-1 teknik üstünlükle mağlup ederek akşam seansında Bronz madalya maçına çıkma hakkını elde etti. Güreşçimiz üçüncülük beşincilik mücadelesinde Azeri Eldaniz AZIZLI ile karşılaşacak. 77 kilodaki temsilcimiz Fatih Cengiz’de akşam seansında Sırp Viktor NEMES ile Bronz madalya için mücadele edecek. Finaller saat 18:00’da başlayacak. Diğer yandan finalleri Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’da Bükreş’te takip edecek.

emrah2

arslan2

kamal4

atakan0

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo