/ Ana Statü / Genel / Haberler / 14.ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI FEVZİ ŞEKER YILDIZLAR SERBEST GÜREŞ TURNUVASI İSTANBUL’DA BAŞLADI

14.ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI FEVZİ ŞEKER YILDIZLAR SERBEST GÜREŞ TURNUVASI İSTANBUL’DA BAŞLADI

14.ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI FEVZİ ŞEKER YILDIZLAR SERBEST GÜREŞ TURNUVASI İSTANBUL’DA BAŞLADI

Bu yıl on dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Türk Dünyası Fevzi Şeker Yıldızlar Serbest Güreş Turnuvası İstanbul Kağıthane’de başladı. Farklı coğrafyalarda yaşayan Türk Dünyası arasında ki dostluğu pekiştirmek ve merhum şampiyon güreşçimiz Fevzi Şeker’in Türk güreşine katmış olduğu sporcu karakterini ölümsüzleştirmek maksadıyla düzenlenen turnuvanın açılış töreni Yahya Kemal Spor Kompleksinde yapıldı. Açılış törenine Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Türkiye Güreş Federasyonu Başkan Vekili Hüseyin Kaya, federasyon As başkanı Mustafa Çakır, Gençlik Hizmetleri ve Spor şube müdürü Sıtkı Demir, merhum Fevzi Şeker’in ailesi ve çok sayıda davetli katıldı. Açılışta bir konuşma yapan Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, “Biz çocuklarımızın, gençlerimizin, yetişkinlerimizin güvenli alanlarda yaşamlarını, sporlarını, kültürlerini sürdürebilmeleri için yoğun bir emek sarf ediyoruz. Gelirlerimizin de yüzde 25’ini burada değerlendiriyoruz. Bu anlamda spor altyapısı olarak da büyük çalışmalarımız var. Spor kulübümüzü de oluşturduk. 20’in üzerinde ayrı branşta spor yapıyoruz. Örnek sporcularımızı da unutmuyoruz. Vefa duygusuyla onların anısına da etkinlikler yapıyoruz. Bugün de Fevzi Şeker Uluslararası Güreş Turnuvası’nın açılışını yapıyoruz. Spor önemli. Kültür önemli. Kitleleri, ülkeleri, insanları birbirine yaklaştıran en önemli etkinlik. Biz spor ve kültür vasıtasıyla insanları bir arada tutuyoruz” dedi.” Türkiye Güreş federasyonu başkanı Musa Aydın ise yaptığı konuşmada güreşin ata sporumuz olması nedeniyle diğer branşlardan farklı bir yeri olduğuna dikkati çekerek “Güreş Türk sporunun her zaman lokomotifi olmuştur. Uluslararası alanda ülkemize en fazla madalya her zaman güreşten gelmiştir. O yüzden ata sporumuz olan güreşe başta belediyeler olmak üzere herkesin sahip çıkması gerekir. Bu bağlamda Kağıthane belediyesine Türk güreşine katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Yaşantısıyla herkese örnek olan ve genç yaşta ölümüyle bizleri derinden üzen değerli hocamız Fevzi Şeker’i rahmetle anıyor, ailesi ve sevenlerine bir kez daha sabırlar diliyorum. Bizler güreş ailesi olarak, Fevzi Şeker, Yaşar Doğu, Mahmut Atalay, Vehbi Emre başta olmak üzere ülke güreşine hizmetleri dokunmuş ve edebiyeye göç etmiş tüm değerli isimleri asla unutmayacağız ve unutturmayacağız. Hepsini rahmetle yadetmeye ve isimlerini anmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Açılış töreninde Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın turnuvaya katkılarından dolayı Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç’a plaket takatim etti.
7 ülkeden 105 sporcunun mücadele ettiği turnuvanın ilk gününde Türkiye, Azerbaycan, Bulgaristan, Irak ve Makedonya’dan 15, 16 ve 17 yaş gruplarında sporcular eleme müsabakaları için mindere çıktı. Yahya Kemal Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilen organizasyonda final karşılaşmaları yarın yapılacak.
IMG-20180908-WA0053

BAĞLANTILAR

                      

SPONSORLAR

                    bilyonerlogo